Powrót

Aaliyah

Kraj produkcji: Polska
Kategoria wiekowa:
Aaliyah

Aaliyah Dana Haughton (16 stycznia 1979 - 25 sierpnia 2001), była amerykańską piosenkarką rhythm and bluesową i aktorką.

Urodziła się w Nowym Jorku na Brooklynie, dorastała w Detroit. W wieku 9 lat zaśpiewała piosenkę w jednym z odcinków serialu telewizyjnego Star Search, dwa lata później śpiewała na kilku koncertach w Los Angeles razem z Gladys Knight. W 1992 roku zaczęła pracę nad swym debiutanckim albumem, z pomocą starszego od niej o ponad 10 lat piosenkarza i kompozytora R. Kelly, którego rzekomo(?) poślubiła w 1994 r., mając 15 lat. Aaliyah oficjalnie zaprzeczyła tym plotkom, mówiąc stanowczo „nie brałam ślubu” w wywiadzie dla MTV.

Pierwszy album Aaliyah Age Ain’t Nothing But a Number wydany w 1994 roku, uzyskał bardzo pochlebne opinie i zdobył w USA status platynowej płyty. Następna płyta, wydana 27 sierpnia 1996 roku One In A Million zyskała status podwójnie platynowej. W 1997 r. Aaliyah zaśpiewała w filmie animowanym Anastasia piosenkę Journey to the Past, która została nominowana do Oscara, a rok później przebojową piosenkę Are You That Somebody w filmie Dr Dolittle.

W 2000 roku zagrała jedną z głównych ról w filmie Romeo Must Die („Romeo musi umrzeć”). Na ścieżce dźwiękowej tego filmu znalazło się parę utworów przez nią zaśpiewanych, np. „Try Again”, „Are You Feelin Me”, „Come Back In One Piece”. Latem 2001 roku ukazała się jej trzecia płyta Aaliyah. Teledysk do piosenki Rock the Boat z tego albumu był kręcony na Wyspach Bahama w sierpniu 2001 r. Samolot, którym wracała z planu teledysku, rozbił się chwilę po starcie. Zginęła mając 22 lata.

Już po jej śmierci, w 2002 roku, wszedł na ekrany film Queen Of The Damned („Królowa potępionych”), w którym zagrała rolę tytułową.

Jej pośmiertna płyta „I Care 4 U”, która wyszła w roku 2002, to również spory sukces. Później, poza wznowieniami albumów „Aaliyah” i „One in a Million” wyszło również 3-płytowe wydawnictwo „Aaliyah Ultimate”, a na nim m.in. DVD z teledyskami artystki.

W biografii filmowej miała także pojawić się w drugiej i trzeciej części trylogii braci Wachowskich, Matrix. Większość zdjęć z Aaliyah grającą Zee nakręcono przed tragiczną śmiercią Aaliyah. Niestety pomimo protestów fanów wytórnia filmowa postanowiła zastąpić postać graną przez Aaliyah na rzecz Nony Gaye.

Sprawdź nasze programy

Programy

PRZEGLĄDARKA

poniedziałek - piątek, godz. 17.00

YOUNG STARS

niedziela, godzina 19:00

Oglądaj online