Powrót

Abdullah Ibrahim

Kraj produkcji: Polska
Kategoria wiekowa: b.o.
Abdullah Ibrahim

Abdullah Ibrahim, dawniej znany jako Adolph Johannes Brand oraz Dollar Brand (ur. 9.10.1934 w Kapsztadzie)  –  południowoafrykański pianista i kompozytor jazzowy.

Naukę na gry fortepianie rozpoczął w wieku siedmiu lat. Profesjonalnym muzykiem jazzowym został w 1949. W 1959 i 1960 grał razem z Kippie Moeketsi   w zespole The Jazz Epistles w Sophiatown. W 1960 nagrali album, który był pierwszą płytą nagraną kiedykolwiek przez czarnoskórych mieszkańców RPA. Następnie występował podczas europejskiej trasy w musicalu King Kong.

Na stałe do Europy przeniósł się w 1962 roku. Zaczął występować ze swoim zespołem, The Dollar Brand Trio w Zürich's “Africana Club. W lutym 1963 roku, jego przyszła żona, Sathima Bea Benjamin, przekonała Duka Ellingtona, aby podczas swojego pobytu w Zurychu posłuchał tria. Wynikiem tego spotkania była sesja nagraniowa dla Reprise Records,  podczas której nagrano płytę Duke Ellington presents The Dollar Brand Trio. Druga płyta tria Dollar Branda, nagrana także z Dukiem Ellingtonem i Billim Strayhornem, oraz z Sathimą Bea Benjamin jako wokalistką, pozostała niewydana aż do 1996  (A Morning in Paris firmowana nazwiskiem Benjamin). W skład The Dollar Brand Trio wchodzili także Johnny Gertze grający na basie oraz Makaya Ntshoko grający na perkusji.

Ibrahim koncertował głównie w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz RPA, najczęściej wraz z zespołem, a czasem jako solista. Oprócz fortepianu, gra także na flecie, saksofonie i wiolonczeli.

W połowie lat 70., po konwersji na islam, powrócił do Afryki. Wtedy zmienił też imię i nazwisko. W Afryce, z powodów politycznych, przebywał krótko i w 1976 roku zamieszkał w Nowym Jorku. Podczas pobytu w RPA dokonał jednak kilku nagrań, między innymi z Basilem Coetzee i Robbie Jansenem. Z Coetzee nagrał m.in. utwór Mannenberg.

Po przyjeździe do USA zaczął współpracę z saksofonistą Carlosem Wardem.

Ibrahim nagrał muzykę do kilku filmów, m.in. do "Czekolady" oraz "Bez strachu przed śmiercią"

Po upadku apartheidu zamieszkał w Kapsztadzie w RPA.


Sprawdź nasze programy

Programy

PRZEGLĄDARKA

poniedziałek - piątek, godz. 17.00

YOUNG STARS

niedziela, godzina 19:00

Oglądaj online