Powrót

Antonina Krzysztoń

Kraj produkcji: Polska
Kategoria wiekowa: b.o.
Antonina Krzysztoń
Antonina Krzysztoń zadebiutowała wraz z Andrzejem Wyrzykowskim w 1980 roku na Festiwalu Piosenki Zakazanej w Hali Oliwii w Gdańsku. Ten debiut zaowocował współpracą z kabaretem „Pod Egidą”. Po ogłoszeniu stanu wojennego zaczęła występować nieoficjalnie w mieszkaniach prywatnych, kościołach i wybranych klubach studenckich. W drugim obiegu ukazały się jej trzy pierwsze wydawnictwa. W 1983 roku otrzymała nagrodę główną na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie oraz główną nagrodę FAMA. W latach 1984 – 92 współpracowała z gitarzystą Markiem Wallawenderem, będącym także aranżerem jej utworów.
W listopadzie 1993 roku piosenka "Perłowa Łódź" zajęła pierwsze miejsce w plebiscycie Muzycznej Jedynki. To spowodowało, że Antonina stała się wykonawcą znanym szerszej publiczności.
Wiele osób kojarzy ją z czeskim bardem Praskiej Wiosny 68' – Karelem Krylem. Jej interpretacje utworów czeskiego poety znalazły się na pierwszym wydawnictwie „Ballady Karela Kryla”. W rocznicę śmierci Karela Kryla ukazała się płyta Antoniny Krzysztoń zatytułowana „Czas bez skarg”. Teksty
Współpracowała też przy projektach innych artystów, takich jak Michał Lorenc, Grzegorz Królikiewicz.
Od kilkunastu lat współpracuje z gitarzystą Marcinem Majerczykiem. Do zespołu również należy Paweł Mazurczak (bas) i Mikołaj Wielecki (instrumenty perkusyjne). Z tym właśnie składem nagrała płytę „Dwa księżyce”, która ukazała się W październiku 2004 roku.
Antonina jest nie tylko twórcą muzyki do większości piosenek, które śpiewa, ale także autorką tekstów. Pisała piosenki między innymi dla Mietka Szcześniaka i Michała Lorenca.

Sprawdź nasze programy

Programy

PRZEGLĄDARKA

poniedziałek - piątek, godz. 17.00

YOUNG STARS

niedziela, godzina 19:00

Oglądaj online