Powrót

Arthur Rubinstein

Kraj produkcji: Polska
Kategoria wiekowa: b.o.
Arthur Rubinstein
Artur Rubinstein urodził się 28 stycznia 1887 w Łodzi. Zmarł 20 grudnia 1982 w Genewie. Był polskim pianistą pochodzenia żydowskiego.
W swojej ponad 80-letniej karierze pianisty wystąpił ponad 6000 razy. Znany był jako wirtuoz i odtwórca muzyki Chopina, Brahmsa, Schuberta, Schumanna, Dworaka i Szymanowskiego. Był przyjacielem wielu ówczesnych znakomitości, m.in. Karola Szymanowskiego, Pabla Picasso i Grzegorza Fitelberga.
Od dziecka przejawiał uzdolnienia muzyczne. Pierwsze lekcje gry na fortepianie pobierał u Adolfa Prechnera w Łodzi. Rodzice, zamożni łódzcy mieszczanie żydowscy, wysłali go do Warszawy, gdzie uczył się u prof. Aleksandra Różyckiego. W 1897 wyjechał do Berlina, gdzie uczył się w Wyższej Szkole Muzycznej. Jego opiekunem był dyrektor akademii Józef Joachim. Zadebiutował 1 grudnia 1900 w berlińskiej Beethoven-Saal. W kwietniu 1902 koncertował w Filharmonii Warszawskiej pod batutą Emila Młynarskiego. W 1904 przeniósł się do Paryża. Wielokrotnie koncertował w Polsce – w Łodzi, Warszawie, Lwowie, Krakowie i Zakopanem.
W 1932 poślubił córkę polskiego dyrygenta Emila Młynarskiego - Anielę. W 1933 roku w Buenos Aires w Argentynie urodziła się Eva Rubinstein. W 1939 Rubinsteinowie opuścili Europę i zamieszkali w Stanach Zjednoczonych. W USA koncertował, m.in. na rzecz uchodźców z okupowanej Polski i innych krajów Europy.
W 1946 otrzymał obywatelstwo USA. Podczas uroczystości podpisania Deklaracji Narodów Zjednoczonych, wobec braku polskiej flagi, wyraził oburzenie i ostentacyjnie zagrał Mazurka Dąbrowskiego.
W 1960 był honorowym przewodniczącym jury podczas VI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
Ostatni raz odwiedził Polskę w 1979. 
Od 1974 roku w Izraelu organizowany jest Międzynarodowy Mistrzowski Konkurs Pianistyczny im. Artura Rubinsteina.
Od 4 kwietnia 1984 roku Filharmonia Łódzka nosiła nazwę Państwowa Filharmonia im. Artura Rubinsteina w Łodzi. 30 sierpnia 1999 roku Zarząd Województwa Łódzkiego uchwałą nadał filharmonii obecną nazwę Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina.
4 listopada 1991 roku Państwowy Zespół Szkół Muzycznych w Bydgoszczy przyjął imię Artura Rubinsteina.
Od 1993 roku w Bydgoszczy odbywa się Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów "Arthur Rubinstein in memoriam", którego dyrektorem i inicjatorem jest Ewa Stąporek-Pospiech, dyrektor Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy. Konkurs odbywa się pod patronatem Ewy Rubinstein, córki słynnego pianisty.
Rok 2007 został w Polsce ogłoszony rokiem Karola Szymanowskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Josepha Conrada i Artura Rubinsteina.
W 2008 roku w Łodzi utworzono Międzynarodową Fundację Muzyczną im. Artura Rubinsteina, która organizuje Rubinstein Piano Festival. Dotychczas odbyły się dwie edycje festiwalu – w 2008 i 2011 roku.

Sprawdź nasze programy

Programy

PRZEGLĄDARKA

poniedziałek - piątek, godz. 17.00

YOUNG STARS

niedziela, godzina 19:00

Oglądaj online