Powrót

Bonga

Kraj produkcji: Polska
Kategoria wiekowa: b.o.
Bonga
Bonga Kwenda - właściwie José Adelino Barceló de Carvalho - urodził się w 1943 roku w Kipri (Angola). Wokalista i autor tekstów piosenek afrykańskiego nurtu muzyki pop. Jest mulatem o korzeniach portugalskich i z Afryki Subsaharyjskiej.
Bonga wyjechał z Angoli, gdy miał 23 lata i rozpoczął karierę biegacza. Zakończył karierę sportową w 1972 roku.
Od tego czasu poświęcił się wyłącznie muzyce. Dość szybko stał się lokalną gwiazdą muzyki pop zarówno w Angoli jak i w Portugalii. 
Bonga był zaangażowany politycznie w ruch wyzwolenia Angoli od władzy Portugalii i aktywnie włączył się w działania przeciw rządom Antonio de Oliveira Salazara, wykorzystując swoją pozycję znanego sportowca. Na początku lat 70-ych został zmuszony do emigracji, co splotło się z wydaniem jego pierwszego albumu "Angola 72". Osiadł początkowo w Rotterdamie w Holandii, jednak w efekcie wydania na niego listu gończego przez rząd Portugalii, nie mógł osiąść na stałe w żadnym kraju, co zmusiło go do ciągłego przemieszczania się między Niemcami, Belgią i Francją, aż do momentu gdy Angola uzyskała w 1975 roku niepodległość. W tym okresie Bonga włączył do swojej muzyki elementy tradycyjnej muzyki semba i stał się jej najbardziej znanym popularyzatorem.

Sprawdź nasze programy

Programy

PRZEGLĄDARKA

poniedziałek - piątek, godz. 17.00

YOUNG STARS

niedziela, godzina 19:00

Oglądaj online