Powrót

Burzum

Kraj produkcji: Polska
Kategoria wiekowa: b.o.
Burzum
Burzum to norweski projekt muzyczny, założony w 1991 roku przez Varga Vikernesa. Nazwa wywodzi się z powieści J.R.R. Tolkiena „Władca Pierścieni”. Zasadniczo Burzum to od początku do końca projekt jednoosobowy. Pojawił się w nim jednak perkusista AiwarikiaR (Erik Lancelot). 
W 1993 roku Vikernes został skazany na 21 lat pozbawienia wolności za morderstwo Euronymousa, członka Mayhem, oraz za podpalenie 3 kościołów w Norwegii. Podczas pobytu w więzieniu Varg nagrał dwa albumy - "Dauði Baldrs" (1997) oraz "Hliðskjálf" (1999). 
W 2003 roku otrzymał tygodniowe zwolnienie warunkowe, jednak po jego upływie nie stawił się w więzieniu. Przyłapano go jadącego Volvo, w którym znaleziono automatyczny karabin AG3, ręczny pistolet, noże, maski przeciw gazowe, ubranie kamuflażowe, laptop, kompas, urządzenie GPS, różne mapy i fałszywy paszport. W rezultacie do jego kary więzienia dodano 13 dodatkowych miesięcy. 
10 marca 2009 roku, po 16 latach spędzonych w więzieniu, ogłoszono, że Varg Vikernes zostanie warunkowo zwolniony 31 marca 2009 roku. 
W czerwcu 2009 roku Vikernes zapowiedział realizację nagrań nowego albumu. Początkowo album miał być zatytułowany „Den Hvite Guden” („Biały Bóg”). W grudniu nazwa została zmieniona na „Belus”, aby odeprzeć pomówienia o rasistowski przekaz. Płyta ukazała się w 2010 roku. 
Kolejny album „Fallen” ukazał się 7 marca 2011 roku.

Sprawdź nasze programy

Programy

PRZEGLĄDARKA

poniedziałek - piątek, godz. 17.00

YOUNG STARS

niedziela, godzina 19:00

Oglądaj online