Kraj produkcji: Polska
Kategoria wiekowa:
DMX
DMX (właściwie Earl Simmons, ur. 18 grudnia 1970 r.) to amerykański raper, aktor, kompozytor oraz producent filmowy. Jest właścicielem wytwórni Bloodline Records, która produkuje również ubrania.

DMX miał trudne dzieciństwo. Większość czasu spędzał z kolegami. Gdy zrozumiał, że chce zostać raperem przyjął pseudonim „DMX” - od maszyny do beatbox’u, jednak po kilku dniach zmienił na Dark Man X.

Już w wieku 21 lat raper odniósł pierwsze sukcesy, został wówczas opisany w Source Magazine. Raper wydawał undergroundowe single jak „Spellbound”, czy „Up To No Good”. DMX szybko podpisał roczny kontrakt z wytwórnią Columbia Records i wydał swój pierwszy legalny singiel "Born Loser".

Earl postanowił jednak rozwiązać umowę z wytwórnią Columbia Records. Po trzech latach wystąpił z Ja Rule’em i Jay’em-Z w piosence „Time To Build” Mica Geronimo. DMX został skazany za posiadanie narkotyków, ale niedługo po tym wystąpił na undergroundowym miztapie DJ Clue’a.

Jego pierwszy album nosił tytuł „It’s Dark and Hell Is Hot”. Album podbijał listy przebojów. Gdy krążek został sprzedany w nakładzie 4 milionów egzemplarzy, DMX okrzyknięto gwiazdą. Porównywano go wówczas do 2Pac'a, ponieważ obaj mieli podobny, kontrowersyjny styl.

Po sukcesie pierwszego albumu przyszła kolej na drugi. W grudniu 1998 roku DMX wydał album „Flesh of My Flesh, Blood of My Blood”, który podobnie jak poprzedni zdobywa ogromną sławę i otrzymuje 3 platyny. W 1999 roku artysta wyrusza w trasę koncertową z Jay-Z, Method Manem i Redmanem nazwaną Hard Knock Life Tour.

„…And Then There Was X” to już trzeci album Earla i tak jak pozostałe również odnosi sukces. W albumie można znaleźć takie kawałki jak „Party Up” (słynny diss na Eminema), „D-X-L” i „What These Bitches Want”. Na krążku wystąpili The LOX, Drag-On, Sisqo, Regina Bell i Swizz Beatz. W tym czasie DMX wystąpił na „Dog & Fox” Foxy Brown, „It’s Murda” Ja Rule’a, „It’s On” i „Ruff Ryders Anthem (Remix)” DJ'a Clue. Album sprzedał się w nakładzie 6 milionów egzemplarzy.

DMX wystąpił na kolejnej składance Ruff Ryders, zatytułowanej „Ryde Or Die vol. 2" w piosence „The Great”. Gdy DMX chwilowo nie miał problemów z prawem zaczął pracować nad swoim kolejnym albumem „The Great Depression”, który jak poprzednie albumy otrzymuje platynowa płytę i podbija listy przebojów takimi utworami jak „We Right Here”, czy „Bloodline Anthem” oraz innymi wspaniałymi kawałkami.

Niemal od razu po wydaniu „The Great Depression” Ruff Ryders wydali kolejną składankę „Ryde Or Die vol. 3” i oczywiście pojawił się na niej DMX z piosenką „Friend Of Mine”. W 2003 roku raper zagrał w filmie „Cradle 2 The Grave” i nagrał też do niego kilka utworów. „X Gon’ Give It To Ya”, „Go To Sleep”, „Right/Wrong” i „Gettin’ Down”.

W 2005 roku miało dojść do wydania albumu „Here We Go Again”, jednak do niego nie doszło po tym, jak DMX pokłócił się z szefem wytwórni mającej wydać krążek. Płytę zapowiadały single:  „Give ‘em What They Want” oraz „Pump Ya Fist” wyprodukowany przez Swizz Beatza. Album pojawił się wyłącznie jako bootleg, zawierający kilka skradzionych ze studia kawałków.

W 2006 roku DMX wydał kolejny album, noszący tytuł „Year Of The Dog… Again”. Album zawiera kilka utworów z „Here We Go Again”. I ten album, tak jak poprzednie otrzymał platynową płytę.

Raperem zainteresował się inny raper i undergroundowy producent, Glock. Kilka jego piosenek ma pojawić się w nadchodzącym mixtapie „Glock Presents - Ruff Radio vol. 1”. DMX rozpoczął pracę nad swoim siódmym albumem.

Sprawdź nasze programy

Programy

PRZEGLĄDARKA

poniedziałek - piątek, godz. 17.00

YOUNG STARS

niedziela, godzina 19:00

Oglądaj online