Powrót

Donald Byrd

Kraj produkcji: Polska
Kategoria wiekowa: b.o.
Donald Byrd
Donald Byrd (ur. jako Donaldson Toussaint L’Ouverture Byrd II 9 grudnia 1932 w Detroit w stanie Michigan) – amerykański trębacz jazzowy oraz rhythmandbluesowy.

Występował z Lionelem Hamptonem jeszcze zanim ukończył szkołę średnią. Po graniu w wojskowym zespole, podczas służby w amerykańskiej armii, uzyskał stopień kawalerski w Wayne State University oraz stopień magisterski w Manhattan School of Music. Następnie wstąpił do Jazz Messengers Arta Blakeya, zastępując Clifforda Browna. Zanim w 1956 opuścił Jazz Messengers, występował z wieloma szanowanymi jazzmanami.

W latach siedemdziesiątych odszedł od swojego hardbopowego stylu w kierunku jazz-fusion i rhythm and bluesa.
Razem z Mizell Brothers wyprodukował Black Byrd, który okazał się wielkim hitem i najlepiej sprzedanym albumem wytwórni Blue Note w historii. Następne albumy: Places and Spaces, Steppin’ Into Tomorrow oraz Street Lady odniosły niewiele mniejszy sukces i nadal tworzą sporą bazę sampli dla dzisiejszych artystów acidjazzowych takich, jak Us3

Donald Byrd wykładał muzykę na Rutgers University, Hampton Institute, New York University i Howard University. W 1974 stworzył grupę Blackbyrds, grupę grającą jazz-fusion, złożoną z jego najlepszych studentów. Stworzyli kilka większych hitów np.: „Walking In Rhythm” i „Blackbyrds Theme”.

Albumy

* Off to the Races (1958), Blue Note
* Byrd in Hand (1959)
* Byrd in Flight (1960)
* Free Form (1961)
* A New Perspective (1963)
* Up With Donald Byrd (1965)
* Slow Drag (1967)
* Fancy Free (1969)
* Electric Byrd (1970)

Sprawdź nasze programy

Programy

PRZEGLĄDARKA

poniedziałek - piątek, godz. 17.00

YOUNG STARS

niedziela, godzina 19:00

Oglądaj online