Powrót

Dropkick Murphys

Kraj produkcji: Polska
Kategoria wiekowa: b.o.
Dropkick Murphys
Dropkick Murphys to zespół z Bostonu. Brzmienie grupy charakteryzuje się szybkimi i melodyjnymi kompozycjami, w których dość często usłyszeć można takie instrumenty jak dudy szkockie, banjo, tin whistle czy mandolinę.
Zespół powstał w 1996 roku w Quincy w stanie Massachusetts z inicjatywy basisty Kena Caseya, który do współpracy zaprosił wokalistę Mike'a McColgana, gitarzystę Ricka Bartona oraz perkusistę Jeffa Erna. Wkrótce skład uzupełnił grający na dudach szkockich Joe Delaney. 
Przełomem w karierze zespołu stało się nagranie i wydanie za własne pieniądze EP "Boys On The Docks", która została zauważona przez włodarzy wytwórni Hellcat Records. Chwilę później zespół podpisał kontrakt, który zaowocował licznymi koncertami oraz wydaniem pełnowymiarowego albumu "Do Or Die". Na perkusji grał już wówczas nowy perkusista, Matt Kelly. Po wydaniu "Do Or Die" z zespołem pożegnał się dotychczasowy wokalista, Mike McColgan. Jego miejsce zajął wokalista zespołu The Bruisers, Al Barr, z którym grupa wydała kolejny krążek zatytułowany "The Gang's All Here". Był to ostatni album nagrany z Rickiem Bartonem w roli gitarzysty.
W roku 2001 grupa nagrała płytę "Sing Loud, Sing Proud", na okładce której uwieczniony został bostoński mural wykonany przez kilku fanów zespołu. Album muzycznie był naturalną kontynuacją poczynań grupy, która podkreśla swoją fascynację kulturą irlandzką i szkocką. Jeszcze przed nagraniem płyty zespół zasiliło dwóch muzyków - gitarzysta James Lynch oraz odpowiadający za ludowe instrumenty Marc Orell. Na dudach grupę wspomógł również muzyk posługujący się pseudonimem Spacy McHaggis. Na płycie pojawili się także goście : Shane McGowan z The Pogues oraz Colin McFaull ze grupy punkowej Cock Sparrer. Po sukcesie nowego wydawnictwa zespół wyruszył w dużą trasę koncertową, podczas której której nagrana została pierwsza koncertowa płyta zespołu, wydana w 2002 roku.
Dropkick Murphys na fali swej popularności, w 2003 roku wydali kolejny studyjny album zatytułowany "Blackout". Zespół wyruszył w trasę koncertową promującą nowe wydawnictwo a podczas koncertów wspomagali go nowi muzycy - dudziarz Scruffy Wallace oraz odpowiadający za ludowe instrumenty Tim Brennan.
Zespół po powrocie z trasy koncertowej wrócił do studia aby nagrać kolejny album. "The Warrior's Code" ukazał się w czerwcu 2005 roku. Grupa kontynuowała na albumie drogę obraną kilka lat wcześniej, niektóre patenty rozwijając oraz nieco urozmaicając muzykę, poprzez dodawanie ballad lub próbowanie sił w innych gatunkach rocka. Profesjonalizm i przebojowość zespołu docenił reżyser Martin Scorsese który wybrał utwór "I'm Shipping Up To Boston" jako muzyczny temat przewodni do swojego filmu "Infiltracja". Piosenka wykorzystana została również w komediowym serialu rysunkowym "Simpsonowie", w odcinku zatytułowanym "The DeBarted".
W 2007 roku zespół wypuścił na rynek kolejny pełnometrażowy album zatytułowany "The Meanest Of Times". Po trzyletniej przerwie w wydawaniu albumów, w marcu 2010 roku na rynek trafił koncertowy album grupy zatytułowany "Live on Lansdowne, Boston MA". Był to zapis kilku koncertowych wieczorów z Lansdowne w Bostonie, gdzie zespół grał z okazji obchodów Dnia Świętego Patryka. W marcu 2011 roku miała miejsce światowa premiera siódmego studyjnego albumu formacji zatytułowanego "Going Out In Style". 
 
Członkowie zespołu :
 
Al Barr – wokal
James Lynch – gitara
Ken Casey – gitara basowa, wokal
Tim Brennan – gitara, mandolina, gitara akustyczna, akordeon,
Jeff DaRosa – mandolina, banjo, bouzouki, akordeon
Scruffy Wallace – dudy, flet irlandzki
Matt Kelly – perkusja
 
Byli członkowie zespołu :
 
Mark Orell – gitara, akordeon
Spicy McHaggis – dudy
Ryan Foltz – mandolina, flet irlandzki
Rick Barton – gitara
Mike McColgan – wokal
Jeff Erna – perkusja
Joe Delaney – dudy
 
Dyskografia :
 
Boys On The Docks – EP (1997)
Do or Die (1998)
The Gang's All Here (1999)
Sing Loud Sing Proud (2001)
Blackout (2003)
The Warrior's Code (2005)
The Meanest of Times (2007)
Going Out In Style (2011)
Signed And Sealed In Blood (2013)

Sprawdź nasze programy

Programy

PRZEGLĄDARKA

poniedziałek - piątek, godz. 17.00

YOUNG STARS

niedziela, godzina 19:00

Oglądaj online