Powrót

E.M.D.

Kraj produkcji: Polska
Kategoria wiekowa:
E.M.D.
 E.M.D.

Szwedzka formacja, składająca się z trzech chłopaków  - Erika, Matthiasa i Danny’ego, w Polsce kojarzonego z megahitów „If Only You”, „Tokyo” czy „Emely”. Podczas gdy nad Wisłą Danny święci triumfy solo, w rodzinnej Szwecji to właśnie z E.M.D. osiągnął największy sukces.
W czasie prawie dwuletniej działalności E.M.D. osiągnęli status jednego z najważniejszych szwedzkich zespołów – ich single sprzedawały się w Potrójnie Platynowych nakładach (All For Love) a piosenka „Jennie Let Me Love You” wygrała w głosowaniu publiczności szwedzki odpowiednik nagrody Grammy w kategorii Piosenka Roku 2008.  

Na ich debiutanckim albumie „A State Of Mind” (maj 2008) znalazły się kawałki autorów hitów takich gwiazd jak Leona Lewis, Akon czy Westlife. Mimo, ze wszyscy trzej wywodzą się z kilku różnych edycji szwedzkiego Idola, rola chłopaków nie ogranicza się tylko do śpiewania – współprodukcją swoje piosenki, są także autorami słów i melodii do części swoich piosenek. Wiosną 2009 ukazała się specjalna edycja ich płyty – „A State Of Mind (Deluxe Edition)” z kilkoma dodatkowymi kompozycjami. Polska premiera płyty – sierpień 2009.


E.M.D. - historia:

W 2006 roku Erik Segerstedt ze stróża nocnego w szpitalu stał się jednym z najpopularniejszych szwedzkich wokalistów. Jego pierwszy występ w Idolu był dość przeciętny i trochę trwało zanim przekonał do siebie jury, ale w końcu udało się a sympatia widzów doprowadziła do finału całej edycji. Nie wygrał jej, ale zajęcie drugiego miejsca nie przeszkodziło mu w rozpoczęciu solowej kariery. W styczniu 2007 roku zadebiutował singlem ”I can't say I'm sorry”, który od razu wskoczył na pierwsze miejsce list przebojów a ukazująca się miesiąc później płyta ”A Different Shade” nie tylko powtórzyła ten sukces, ale i osiągnęła status Zlotej Płyty.

Mattias Andréasson już w dzieciństwie podjął decyzję, że muzyka jest jego powołaniem. Do szkoły chodził „z pieśnią na ustach”, nie przestawał śpiewać nawet kiedy później dorabiał jako kierowca ciężarówki rozwożącej lody. W 2006 roku dostał się do The Royal College of Music w Sztokholmie, ale po roku zawiesił studia, żeby móc skoncentrować się na solowej płycie. W 2007 roku zgłosił się na przesłuchanie do Idola i z miejsca rozkochał w sobie damską część widowni. Występy z E.M.D. łączy z pisaniem piosenek na swój pierwszy album, który utrzymany będzie w klimatach soul.

Rok 2006 był również tym, w którym uwage widzów zdobył Danny Saucedo. Dorastając w domu, w którym wciąż grała muzyka, Danny uczęszczał również do rozmaitych szkół muzycznych. Kiedy zgłosił się do Idola, szybko stał się faworytem widzów i jury. Dlatego ogromnym zaskoczeniem było, kiedy w programie zajął dopiero szóste miejsce. Kiedy w lutym 2007 roku wydał singiel „Tokio”, kawałek zawojował wszystkie możliwe listy przebojów. Tak samo jak jego następcy – single ”Play it for the girls” i ”If Only You” feat. Therese oraz płyta "Heart.Beats".
Warto dodać, że wydana w marcu 2008 płyta stała się ogromnym przebojem również w Polsce a kawałek „Tokyo” był oficjalnie najczęściej odtwarzanym utworem w polskich stacjach radiowych.
W Szwecji w Wigilie 2008 a w Polsce trzy miesiące później ukazała się druga płyta Danny’ego - ”Set Your Body Free”. Pochodzą z niej dwa przeboje świetnie znane polskiej publiczności – „Radio” i „Emely”, w którym to utworze na polskiej edycji płyty  zaśpiewała gościnnie Sasha Strunin.

Sprawdź nasze programy

Programy

PRZEGLĄDARKA

poniedziałek - piątek, godz. 17.00

YOUNG STARS

niedziela, godzina 19:00

Oglądaj online