Powrót

Fleet Foxes

Kraj produkcji: Polska
Kategoria wiekowa: b.o.
Fleet Foxes
Fleet Foxes: grupa grająca muzykę z gatunku indie folk, uformowana w 2006 roku Seattle. Jej obecnymi członkami są: Robin Pecknold (główny wokal, gitara), Skyler Skjelset (gitara wiodąca, mandolina), Christian Wargo (bas, wokal), Casey Wescott (keyboard, mandolina, wokal) oraz Morgan Henderson (multi-instrumentalista).
 
Pecknold i Skjelset poznali się i zaprzyjaźnili jeszcze w liceum. Obaj interesowali się muzyką – przede wszystkim wrażenie zrobiła na nich twórczość Boba Dylana i Neila Younga – więc podjęli decyzję o założeniu zespołu. Artystyczne zainteresowania i uzdolnienia odziedziczyli po rodzicach – dlatego też rozumieli jak ważne jest, aby wcześnie zaczynać i całkowicie poświęcać się swojemu hobby. Swoją pierwszą formację nazwali Pineapple, jednak – jak się okazało – inny lokalny zespół wpadł na taki sam pomysł przed nimi. Wtedy też przyszło im do głowy Fleet Foxes. Obaj śpiewali i grali na gitarach, jednak już na początku ustalili, że to Pecknold będzie głównym wokalistą i twórcą tekstów, zać Skjelset obejmie rolę wiodącego gitarzysty.
 
Swoim stylem a la późne lata 60. chłopcy przyciągnieli uwagę producenta, Phila Eka, który pomógł im nagrać pierwsze demo w roku 2006 – mini-album „Fleet Foxes”. Niedługo potem dostrzegła ich prasa z rodzinnego miasta – Tom Scanlon z Seattle Timesa stwierdził, że jest oczarowany tekstami i muzyczną dojrzałością chłopaków z Fleet Foxes.
 
Popularność rosła, a członkowie kapeli nie próżnowali – w 2007 roku zabrali się za nagrywanie debiutanckiej płyty. Fundusze były skromne, więc czas w studio ograniczony. Większa część procesu twórczego miała miejsce w prywatnych kwaterach, min. w piwnicy domu Pecknolda.
 
W kwietniu 2008 roku, Fleet Foxes wypuszczają drugi z kolei mini-album: „Sun Giant”. Mimo bardzo pozytywnego odbioru płyty przez krytyków muzycy stwierdzili, że nie jest to szczyt ich możliwości a jedynie dodatek do sprzedawania w trakcie trasy koncertowej. Zespół powiększył się także o dwóch nowych członków: Christiana Wargo i Joshua Tillmana.
 
3 czerwca ukazał się ich pierwszy studyjny krążek - „Fleet Foxes”. Od magazynu Rolling Stone otrzymał cztery na pięć gwiazdek i został porównany do twórczości takich grup jak: Beach Boys, Animal Collective czy Crosby, Stills & Nash. Bardzo pozytywnie na temat płyty wypowiedział się także znany The Guardian.
 
Pod koniec 2008 roku, Fleet Foxes wraz ze swoim albumem zawitali w wielu rankingach, plasujać się na pierwszym miejscu w aż sześciu z nich – między innymi na liście najlepszych albumów roku wg krytyków magazynu Billboard. Sprzedali ponad 408 tysięcy egzemplarzy płyty w Stanach, ponad 100 tysięcy na terenie Zjednoczonego Królestwa, co zagwarantowało jej złoto.
 
Od tego momentu wiele razy występowali, na żywo jak i w telewizji, mieli okazję także dwukrotnie supportować samego Neila Younga.
 
Kolejna płyta miała wyjść w roku 2009, jednak ze względu na zobowiązania koncertowe wszystko się przesunęło. Zespół przeszedł przez problemy finansowe, a także sercowe kłopoty wokalisty. Kolejną przewidzianą datą była druga połowa roku 2010, co również nie wypaliło. Ostatecznie drugi studyjny album Fleet Foxes zatytułowany „Helplessness Blues” pojawił się dopiero 3 maja 2011 roku. Wcześniej, pod koniec stycznia, tytułowy singiel został wypuszczony do darmowego pobierania w internecie.
 
W listopadzie,  Sean Pecknold opublikował oficjalne wideo do utworu „The Shrine/An Argument”, które można oglądać na YouTube oraz na jego koncie na Vimeo.
 
Dyskografia:
* 2008 - „Fleet Foxes”,
* 2011 - „Helplessness Blues”
 

Sprawdź nasze programy

Programy

PRZEGLĄDARKA

poniedziałek - piątek, godz. 17.00

YOUNG STARS

niedziela, godzina 19:00

Oglądaj online