Powrót

Franek Kimono

Kraj produkcji: Polska
Kategoria wiekowa:
Franek Kimono
Franek Kimono to muzyczna postać stworzona przez aktora Piotra Fronczewskiego. Przez fanów hip hopu uznawany jest za pierwszego polskiego rapera, mimo, iż w pierwszych ustaleniach miał on być parodią stylu disco.

Japoński styl projektu był związany z modą na Daleki Wschód, obowiązującą w latach 80-tych, zapoczątkowaną przez film „Wejście Smoka” z Brucem Lee. Pomysłodawcą postaci był Andrzej Korzyński (pseudonim Andrzej Spol) wspólnie z Mariuszem Zabrodzkim i Sławomirem Wesołowskim.

Piotra Fronczewskiego jako wokalistę wybrano podczas nagrywania ścieżki dźwiękowej do filmu „Akademia Pana Kleksa” w 1983 roku. Jeszcze w tym samym roku wyszedł singiel z takimi przebojami jak „King Bruce Lee karate mistrz” oraz „Dysk Dżokej” zapowiadający długogrającą płytę winylową.

Później, w 1984 roku wydany został album z dotychczas nagranymi piosenkami. Pojawiły się również na rynku reedycje CD albumu w 1991 roku, w 1999 roku oraz ostatnio w 2008 roku. W 2007 roku ukazała się płyta dwóch raperów Sokoła i Pono. W przeboju polskich raperów „W aucie” gościnnie wystąpił Piotr Fronczewski jako Franek Kimono. W maju 2008 roku ukazał się teledysk do tego przeboju.

Od marca 2008 roku remiks utworu Franka Kimono „Dysk Dżokej” można było znaleźć na pierwszej płycie „Wet Fingers” jako bonus track.

Sprawdź nasze programy

Programy

PRZEGLĄDARKA

poniedziałek - piątek, godz. 17.00

YOUNG STARS

niedziela, godzina 19:00

Oglądaj online