Powrót

Glenn Gould

Kraj produkcji: Polska
Kategoria wiekowa: b.o.
Glenn Gould
Glenn Gould urodził się 25 września 1932 w Toronto. Zmarł 4 października 1982 w Toronto. To kanadyjski kompozytor i pianista. Szczególną sławę przyniosły mu dwie odmienne interpretacje „Wariacji Goldbergowskich”, a także wykonanie „Kunst der Fuge” i „Das Wohltemperierte Klavier”. Jeden z pierwszych zachodnich pianistów, koncertujących za „żelazną kurtyną” - w ZSRR. Chętnie współpracował z Herbertem von Karajanem i Leonardem Bernsteinem. W 1964 roku porzucił występy przed publicznością, oddając się wyłącznie nagraniom płytowym. Prowadził programy telewizyjne i audycje radiowe.
Pierwszą płytę nagrał w 1955 roku. Były to „Wariacje Goldbergowskie” Bacha. Gould nagrał wiele dzieł muzyki klawiszowej Bacha, m.in. kompletne „Das Wohltemperierte Klavier” i koncerty fortepianowe (klawesynowe). Nagrał też część „Kunst der Fuge”. 
Glenn Gould znany był ze swojej ekscentryczności. Często podśpiewywał grając na fortepianie. Był uzależniony od wielu leków. Dbał przesadnie o swoje ciśnienie i ręce. Nie lubił być dotykany, z czasem zaczął odmawiać także bezpośredniej rozmowy, zdając się na telefon i listy jako formę komunikacji. Jego poglądy na muzykę, estetykę, upodobania muzyczne można poznać bezpośrednio z zachowanych filmów o charakterze dokumentalnym Chemins De La Musique, na których przestawia je w rozmowach z Bruno Monsaingeonem.

Sprawdź nasze programy

Programy

PRZEGLĄDARKA

poniedziałek - piątek, godz. 17.00

YOUNG STARS

niedziela, godzina 19:00

Oglądaj online