Powrót

Habakuk

Kraj produkcji: Polska
Kategoria wiekowa:
Habakuk
Habakuk to pochodzący z Częstochowy czołowy zespół polskiej sceny reggae. Jego nazwa pochodzi od imienia biblijnego proroka Habakuka.
Początki formacji sięgają 1989 roku. Wówczas na wspólnym jamowaniu spotykały się grupy Engaddi z Częstochowy i Samuel z Będzina. Engaddi było kapelą stworzoną przez lidera Habakuka Wojciecha „Brodę” Turbiarza, natomiast Samuel tworzyli Jacek i Mariusz Karolewscy.
W 1990 roku spotkania te zaowocowały powstaniem Habakuka. Początkowo nazwa zespołu brzmiała THC Habakuk. W pierwszym składzie znaleźli się Wojciech Turbiarz (gitara, wokal), Jacek Karolewski (gitara, wokal), Mariusz Karolewski (bas), Irena Toborek (wokal), Paweł „Smerda” Derda (instrumenty klawiszowe). 
W 1991 roku do zespołu dołączyła sekcja dęta- Wojciech Kowalski (saksofon) i Piotr „Fi” Hutny (trąbka) oraz Artur Szumlas (dub master). W tym składzie Habakuk zagrał między innymi na festiwalach Reggae Nad Wartą (1992), Reggae Christmas (Piotrków Trybunalski, 1992), Reggae Messages (Warszawa, 1992) czy Africa Is Hungry (Toruń, 1992 i 1993) oraz jesienią 1993 roku na Arts & Culture w Berlinie.
W 1997 roku nastąpiły zmiany personalne - w lutym miejsce Dominika Ludwina zajął Jaromir Puszek. Doszedł również Piotr „Dziki” Chrząstek (instrumenty klawiszowe, wokal) - założyciel i lider częstochowskiej formacji hip hopowej Sektor B, co zaowocowało wprowadzeniem rapu do muzyki Habakuka.
W listopadzie 1997 roku Pawła Derdę zastąpił na gitarze Michał Walczak. W międzyczasie Habakuk nagrał w zaprzyjaźnionym częstochowskim studiu Radioaktywni materiał noszący tytuł "Rub Ritual". W nagraniach uczestniczyła grająca na flecie poprzecznym Ewa Kołecka, współpracująca również z Pidżamą Porno i THC-X. W tym czasie zespół wiele koncertował, a jego członkowie byli współorganizatorami takich imprez jak Reggae Meeting (1997 i 1998), Rym Częstochowski - Hip Hop Festiwal (1998) oraz Marleyki (1998).
Rok 1998 przyniósł kolejne zmiany składu. Wówczas zespół tworzyli Wojciech Turbiarz, Wojciech Cyndecki, Jaromir Puszek, Krzysztof „Kiczu” Niedźwiedzki, Jacek Otręba i Artur Szumlas.
W tym składzie, w styczniu 1999 roku, Habakuk dokonał nagrań w katowickim Cyber Studio. W sesji brali również udział Ewa Kołecka (flet) i Michał Walczak (gitara). Owocem nagrań było 12 utworów utrzymanych w klimacie rootsowo-rockowym. Materiał nosił tytuł "Mniam! Mniam! REGE" i ukazał się w marcu 1999 roku nakładem bytomskiej wytwórni W Moich Oczach. 
Zaangażowany w wiele innych projektów Jacek Otręca opuścił zespół. Zastąpił go Daniel Pomorski, grający również na trąbce. Dołączył także Mikołaj Kopeć, który odpowiadał za brzmienie zespołu na żywo. W tym samym roku występ Habakuka na żywo mogła zobaczyć cała Polska - festiwal Tam Gdzie Biją Źródła na Równicy w Ustroniu był transmitowany przez drugi program TVP. Habakuk grał tam między innymi obok Zion Train i Juniora Delgado.
W 2000 roku zespół uczcił jubileusz 10-lecie istnienia wydawnictwem "Rub Pulse". Zawierało ono nagrania z lat 1996-2000, ale krążek był mocno wzbogacony brzmieniem elektronicznym. W sierpniu 2000 roku do zespołu dołączył klawiszowiec Marek Makles, zastępując Daniela Pomorskiego. W tym jubileuszowym roku najważniejszymi koncertami Habakuka były Marleyki w Łodzi i koncert na Regałowisku w Bielawie. 
W 2001 roku wspólne występy z Habakukiem rozpoczęła znana postać polskiego reggae, Monika Biczysko z grup Bakshish i Credon. Zespół wystąpił między innymi na festiwalu Afryka w Toruniu, na Punkowej Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy w Krakowie oraz w charakterze gwiazdy na finałowym koncercie festiwalu Wiosna Reggae - Marleyki 2001 we Wrocławiu. 
Jesienią 2001 roku grupa rozstała się z Mikołajem Kopciem, który poświęcił się swej działalności, a odpowiedzialność za brzmienie zespół oddał w ręce Adama Celińskiego. 
Pod koniec 2002 roku Habakuk wydał trzecią płytę "Muzyka Słowo Liczba Kolor". Gościnnie w nagraniach wzięli udział Antoni Gralak oraz Mateusz Pospieszalski i Anna Patynek na instrumentach perkusyjnych.
Pod koniec 2003 roku zespół przejechał niemal całą Polskę w ramach trasy Rege Tonite. 
Wiosną 2004 roku grupa wspólnie z płockim Farben Lehre oraz pabianickim Proletaryatem odbyła cieszącą się dużą frekwencją trasę Punky Reggae Party.
Muzycy Habakuka występowali też z Muńkiem Staszczykiem.
Pod koniec 2005 roku Habakuk powrócił winylowym wydawnictwem "Hub-a-dub".
Grudzień 2005 przyniósł album zatytułowany "4 Life". Wśród zaproszonych gości na płycie pojawili się między innymi Muniek Staszczyk, Pablopavo, Reggaenerator, BobOne, DaBass i Janusz „Yanina” Iwański. Teksty do kilku piosenek napisał Sławomir Gołaszewski.
 
Obecny skład zespołu :
 
Wojciech „Broda” Turbiarz (gitara, wokal)
Wojciech Cyndecki (gitara basowa)
Kordian Nowicki (gitara, wokal)
Jaromir Puszek (perkusja)
Marek Makles (instrumenty klawiszowe)
Mikołaj Kopeć (reżyser dźwieku)
Piotr „Jackson” Wolski (instrumenty perkusyjne)
 
Dyskografia:
 
Party (demo, 1991)
Kambekturuts (demo, 1994)
Ragga Party (demo, 1994)
Urban Jungle Music (demo, 1994)
Rub Ritual (demo, 1998)
Mniam! Mniam! REGE (1999)
Rub Pulse (2000)
Muzyka Słowo Liczba Kolor (2002)
VA - Arle Zine (2004)
Rozczochrany Łeb (EP, 2004)
Hub-a-dub (winyl LP, 2005)
Życia Rytm (2005)
4 Life (2005)
VA - Far Away From Jamaica (2006)
A ty siej (2007)
Family Front (2008)

Sprawdź nasze programy

Programy

PRZEGLĄDARKA

poniedziałek - piątek, godz. 17.00

YOUNG STARS

niedziela, godzina 19:00

Oglądaj online