Powrót

Inva Mula

Kraj produkcji: Polska
Kategoria wiekowa: b.o.
Inva Mula
Inva Mula urodziła się 27 czerwca 1963 roku w Tiranie. To  albańska śpiewaczka operowa (sopran liryczny).
Wychowała się w rodzinie zawodowych muzyków. Jej ojciec, Avni Mula, był pieśniarzem i kompozytorem. W latach 1978-1982 uczyła się w liceum artystycznym Jordan Misja. Studia wokalne odbyła w tirańskim konserwatorium, pod kierunkiem swojej matki Niny Muli. W 1987 wygrała w konkursie wokalnym Këngëtarja Shqiptare w Tiranie, a rok później zwyciężyła w konkursie im. G. Enescu w Bukareszcie. W 1990 zadebiutowała na deskach Teatru Opery i Baletu w Tiranie rolą Leili w operze "Poławiacze pereł".
Na początku lat 90ych wyjechała z kraju, zdobywając nagrody na festiwalach wokalnych w Barcelonie (1992) i w Paryżu (1993). W tym czasie występowała na scenach operowych w Paryżu, Brukseli, Monachium i w Oslo. Sławę międzynarodową zdobyła występując w operze "Medee" Cherubiniego na scenach francuskich. Kolejne sukcesy odnotowała występami w operach G.Bizeta "Piękne dziewczę z Perth" i w "Iwanie IV".
W roku 1997 jej głos odtwarzający rolę Łucji z Lammermoor pojawił się w filmie "Piąty element" Luca Bessona. Cztery lata później wystąpiła po raz pierwszy na deskach mediolańskiej La Scali, śpiewając w "Falstaffie" Verdiego.
Głos Invy Muli można usłyszeć na płytach wydanych przez EMI, z operami "Carmen", "Falstaff" i "Iwan IV". Jej mąż Pirro Çako jest znanym piosenkarzem i kompozytorem.

Sprawdź nasze programy

Programy

PRZEGLĄDARKA

poniedziałek - piątek, godz. 17.00

YOUNG STARS

niedziela, godzina 19:00

Oglądaj online