Powrót

Jean-Michel Jarre

Kraj produkcji: Polska
Kategoria wiekowa:
Jean-Michel Jarre
Jean-Michel André Jarre - urodzony 24 sierpnia 1948 roku we francuskim Lyonie, kompozytor muzyki elektronicznej, syn kompozytora muzyki filmowej, Maurice’a Jarre’a.
   
Francuski kompozytor zasłynął z organizowania z wielkim rozmachem koncertów-przedstawień dla dużej publiczności. Dając koncert, Jarre gra na syntezatorach, thereminie oraz laserowej harfie.

„Oxygene” to czwarty w całej karierze artysty i zarazem pierwszy album, za który otrzymał nagrodę Grand Prix Du Disques. Równie dobra płytą okazała się „Equinoxe”. Obie płyty stanowią najcenniejszy dotychczasowy dorobek muzyczny Jarre’a.

Na jego występy przychodzą rzesze fanów, którzy przychodzą na koncerty w takiej liczbie, że ustanawiane są na nich nowe rekordy Guinnessa jeśli chodzi o liczbę widzów. Na występ francuskiego kompozytora w Moskwie w 1997 roku przybyło aż 3,5 miliona ludzi.

Jean-Michel Jarre dał 26 sierpnia 2005 roku dwuipółgodzinny koncert „Przestrzeń wolności” z okazji 25. rocznicy powstania „Solidarności”. Koncert odbył się w Stoczni Gdańskiej, przybyło na niego ponad sto tysięcy publiczności. Artysta nie wziął za swój występ żadnego honorarium. Koncert można było obejrzeć w polskiej telewizji publicznej, a w repertuarze znalazł sie między innymi utwór „Mury” Jacka Kaczmarskiego. Na koncercie pojawił się również lider „Solidarności” z lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, Lech Wałęsa.

Jean-Michel Jarre tworzy i komponuje do dziś. Mimo, iż obecnie artysta nie jest na szczytach list przebojów to jego muzyka wciąż jest rozpoznawalna wśród fanów muzyki elektronicznej.

Co ciekawe, od nazwiska muzyka została nazwana jedna z planetoid - 4422 Jarre.

Sprawdź nasze programy

Programy

PRZEGLĄDARKA

poniedziałek - piątek, godz. 17.00

YOUNG STARS

niedziela, godzina 19:00

Oglądaj online