Powrót

Jelonek

Kraj produkcji: Polska
Kategoria wiekowa:
Jelonek

Jelonek, a właściwie Michał Jelonek- polski kompozytor, skrzypek i muzyk sesyjny. W 1990 obronił dyplom w klasie skrzypiec u prof. Andrzeja Zuzańskiego w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Ludomira Różyckiego w Kielcach. Jego pracą dyplomową było wykonanie wraz z orkiestrą w tamtejszej filharmonii koncertu skrzypkowego D-dur Ludwiga van Beethovena. Kolejne cztery lata jego życia to współpraca właśnie z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Kieleckiej, oraz z kwintetem smyczkowym Collegium Musicum.
 
Równocześnie od 1992 roku pracował także z Theatre Diaspora oraz jako muzyk sesyjny nagrywał z zespołami – między innymi - Closterkeller, De Press, Firebirds, Lizar, Łzy, Mafia, Perfect, Szwagierkolaska, T-Raperzy znad Wisły, Hunter, czy Wilki. Do tego nie wypada nie wspomnieć o kontaktach z Marylą Rodowicz, Wojciechem Gąsowskim, Paullą i Stanem Borysem.
 
Od 1993 roku zagrał ponad 1500 koncertów w kraju i za granicą, między innymi Meksyku, Brazylii, Szwajcarii, Szwecji, krajach nadbałtyckich, Ukrainie, Rosji i u naszych południowych sąsiadów – Słowacji i Czechach.
 
W 2002 roku Michał Jelonek nawiązał współpracę z formacją Hunter. Wraz z zespołem nagrał m.in. trzy albumy studyjne Medeis (2003), T.E.L.I... (2005) oraz HellWood (2009). 3 grudnia 2007 roku ukazała się pierwsza solowa płyta muzyka zatytułowana „Jelonek” utrzymana w konwencji rocka, w której dominują skrzypce. Artysta zagrał w niej także na basie.
 
Na swoim koncie ma gościnny udział na ponad trzydziestu albumach innych wykonawców. Do tego współtworzył dwadzieścia innych krążków. Porusza się w muzyce poważnej, rocku, hard rocku, metalu, popie i folku. Nagrywał muzykę na potrzeby reklam i do filmu.
 
Michał Jelonek, laureat wielu konkursów i festiwali m.in. Złotego Bączka, czy Jarocin 93. Czterokrotny zwycięzca, a tym samym rekordzista laureatów Złotego Bączka - statuetki przyznawanej za najlepszy koncert odbywający się podczas Przystanku Woodstock.
 
W czerwcu 2009 roku Jelonek został nagrodzony w plebiscycie Świętokrzyskie Nagrody Muzyczne Scyzoryki 2009 w kategorii Wykonawca Instrumentalista. W 2010 roku nakładem firmy Złoty Melon ukazało się pierwsze wydawnictwo DVD Jelonka zatytułowane Przystanek Woodstock.
 
W obecny skład zespołu Michała Jelonka wchodzą.
 
Mariusz "Maniek" Andraszek – gitara basowa
 
Leszek "Jebik" Kowalik – gitara
 
Paweł "Chojo" Chojnacki – perkusja
 
Krzysztof "Krzysiu" Osiak – instrumenty klawiszowe  
 

Sprawdź nasze programy

Programy

PRZEGLĄDARKA

poniedziałek - piątek, godz. 17.00

YOUNG STARS

niedziela, godzina 19:00

Oglądaj online