Powrót

Jimmy Eat World

Kraj produkcji: Polska
Kategoria wiekowa:
Jimmy Eat World
Jimmy Eat World - amerykańska grupa muzyczna grająca rocka alternatywnego, powstała w miejscowości Mesa w stanie Arizona w 1993 roku.

Wokalista i gitarzysta Jim Adkins oraz perkusista Zach Lind, przyjaciele jeszcze z przedszkola, dołączyli do grającego już gitarzysty Toma Lintona i basisty Mitcha Portera, by grać w jednym zespole muzycznym. Na początku kariery muzycznej grupa grała punk-rockowe brzmienia, co w rezultacie przyniosło trzy single i album wydany w lokalnej wytwórni.

Nazwa Jimmy Eat World jest nawiązaniem do wokalisty prowadzącego, czyli Jima Adkinsa. Młodsze rodzeństwo Toma Lintona – Ed i Jimmy – nieustannie walczyli kiedy byli dziećmi. Jimmy zawsze wygrywał. Pewnego razu Ed namalował kredkami rysunek ukazujący Jimmy'ego pchającego cały świat do swoich otwartych ust z podpisem „Jimmy Eat World”.

Gdy zaczęli grać, pisać piosenki i występować poznali inne zespoły podobne do nich jak Christie Front Drive, Sense Field czy Seven Storey Mountain. W 1995 roku prezes wytwórni Capitol Records Gary Gersh podpisał z Jimmy Eat World kontrakt płytowy. Później Mitch Porter rozszedł się z zespołem, a na jego miejsce wszedł Rick Burch. Do zespołu dołączył jeszcze perkusista Drive Like Jehu, Mark Trombino. Wkrótce potem Jimmy Eat World nagrał swój pierwszy debiutancki album „Static Prevails.”

W 1998 roku zespół rozpoczął nagrania do kolejnej płyty „Clarity”. Po wielu problemach doszło w końcu do jego wydania w lutym 1999 roku.

Zespół zaczął pracować z Trombino i nagrał album „Bleed American”. Pełny album został wydany w lipcu 2001 roku z tytułowym singlem jako utworem promującym. Po trasie koncertowej promującej „Bleed American” zespół postanowił nagrać kolejny album noszący tytuł „Futures”. Album został wydany w październiku 2004 roku z singlem promującym „Pain”.

Kilka miesięcy później Jimmy Eat World wydał singiel „Work”. Na lato i jesień 2005 roku amerykańska grupa podpisała z Green Day umowę na trasę koncertową. We wrześniu 2005 roku zespół wydał „Stay on My Side Tonight” zawierający przeróbki dem nagranych z Trombino, które nie zostały opublikowane na albumie.

Gdy zespół zakończył trasę koncertową z Green Day, zaczął przygotowywać się do nagrania szóstego albumu. Na albumie „Chase This Light” zostały umieszczone takie kawałki jak „Carry You”, „Big Casino” oraz utwór tytułowy. Album „Chase This Light” został wydany 16 października 2007 roku.

Sprawdź nasze programy

Programy

PRZEGLĄDARKA

poniedziałek - piątek, godz. 17.00

YOUNG STARS

niedziela, godzina 19:00

Oglądaj online