Powrót

John Martyn

Kraj produkcji: Polska
Kategoria wiekowa: b.o.
John Martyn
John Martyn naprawdę nazywa się Iain McGeachy. Uridził się 11 września 1948 roku w New Maiden w hrabstwie Surrey w Anglii. Zmarł 29 stycznia 2009 roku.
Karierę zawodową rozpoczął w wieku 17 lat pod kierunkiem artysty folkowego Hamisha Imlacha.
Jego debiutancki album "London Conversation" został wydany w 1968 roku.
Kiedy artysta ożenił się z wokalistką Beverly Kutner, zaczął nagrywać jako John And Beverly Martyn. Wspólnie nagrali dwa dobrze przyjęte albumy - "Stormbringer" i "Road To Ruin". Pierwszy z nich zarejestrowali w Woodstock w Stanach Zjednoczonych z grupą utalentowanych muzyków amerykańskich.
Ponownie jako John Martyn wydał "Bless The Weather" oraz "Solid Air". Rozczarowany muzycznym biznesem, sam wyprodukował swój kolejny album "Live At Leeds". Można go było nabyć wyłącznie drogą pocztową, pisząc bezpośrednio do Johna. W 1977 roku ukazał się album "One Worlds", nagrany z gościnnym udziałem Steve’a Winwooda. W roku 1980, kiedy John  był już po rozwodzie, ukazała się płyta "Grace And Danger", nagrana z udziałem Phila Collinsa. John Martyn tym albumem zakończył współpracę w Island i przeszedł do WEA. Już dla niej zarejestrował albumy "Glorious Fool" (również z udziałem Collinsa w roli muzyka i producenta) i "Well Kept Secret". Zaczął też regularnie koncertować ze swoim własnym zespołem, w którym grali m.in. doświadczony klawiszowiec Max Middleton i utalentowany basista Alan Thompson. Dzięki tym dwóm wydawnictwom Martyn został uznany na dobre za muzyka rockowego, a podczas koncertów słynna gitara akustyczna wykorzystywana była już tylko w kilku utworach, m.in. w klasycznej już kompozycji ”May You Never”, nagranej potem także przez Erica Claptona.
Na płycie "Sapphire", zawierającej nastrojową wersją klasyka „Somewhere Over The Rainbow”, zaprezentował się już jako szczęśliwy, ponownie ożeniony człowiek. Pierwszym w historii singlem wydanym w wersji kompaktowej była kompozycja Martyna „Angeline”, zapowiadająca ukazanie się albumu "Piece By Piece" (1986). W 1990 roku zaprezentował swoim wielbicielom kolejne dzieło "The Apprentice", które otworzyło serię regularnie ukazujących się albumów.

Sprawdź nasze programy

Programy

PRZEGLĄDARKA

poniedziałek - piątek, godz. 17.00

YOUNG STARS

niedziela, godzina 19:00

Oglądaj online