Powrót

Kałudi Kałudow

Kraj produkcji: Polska
Kategoria wiekowa: b.o.
Kałudi Kałudow
Kałudi Kałudow urodził się w Warnie w 1953 roku. Studia wokalne ukończył w Akademii Muzycznej w Sofii w klasie śpiewu. Potem doskonalił swój głos pod kierunkiem znanego śpiewaka operowego Nikoły Nikołowa. Zadebiutował w 1978 roku na scenie Opery w Sofii partią Alfreda w "Traviacie" Giuseppe Verdiego. 
Artysta z powodzeniem wykonuje liczne partie tenorowe z oper Verdiego, Pucciniego, Mascagniego, Bizeta, Ponchiellego, Gounoda, Leoncavalla. W swoim repertuarze posiada także szereg partii z dzieł oratoryjno – symfonicznych. Stale występuje na renomowanych scenach niemieckich, włoskich, francuskich, hiszpańskich, szwajcarskich, austriackich, kanadyjskich, amerykańskich, rosyjskich. Występował w wiedeńskiej Staatsoper i mediolańskiej La Scali.
Do szczególnie interesujących wydarzeń artystycznych Kałudi Kałudow zalicza występy w Izraelu, gdzie przebywał na zaproszenie Zubina Mehty i pod batutą tego wybitnego dyrygenta śpiewał partię Radamesa w "Aidzie" Giuseppe Verdiego. W roku 1998 artysta wystąpił na I Festiwalu Operowym w Tbilisi organizowanym przez znakomitego śpiewaka Paatę Burchuladze, gdzie śpiewał z Michelle Melindą Crider, Stefanią Toczyską, Paatą Burchuladze i Renato Brusonem.
Kałudi Kałudow regularnie występuje ze znakomitymi śpiewakami, m.in. z Marią Chiara, Mirellą Freni, June Anderson, Cheryl Studer, Juanem Ponsonem, Renato Brusonem, Marą Zampieri. Współpracuje z takimi dyrygentami jak Claudi Abbado, Riccardo Muti, Zubin Mehta, Krzysztof Penderecki, Horst Stein, Fabio Luisi.
Ma na swoim koncie liczne nagrania dla radia i telewizji w Polsce, Niemczech, Francji, Włoszech. Jest laureatem Złotej Płyty za album „O gwiazdo betlejemska” wydany w 1998. W czerwcu 1999 roku ukazała się płyta z pieśniami neapolitańskimi zatytułowana „Canzonetta”, a we wrześniu 2000 na polski rynek trafiła najnowsza płyta Kałudiego Kałudowa „Ave Maria”. Kałudow zajmuje się także działalnością pedagogiczną. W latach 1994-1995 prowadził kurs mistrzowski na festiwalu operowym w Savonlinnie, a we wrześniu 2000 w Warnie.
W latach 1991, 1992 i 2000 występował na Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy. Od 1992 roku jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyki Wokalnej „Viva il canto” w Cieszynie.

Sprawdź nasze programy

Programy

PRZEGLĄDARKA

poniedziałek - piątek, godz. 17.00

YOUNG STARS

niedziela, godzina 19:00

Oglądaj online