Powrót

Kreator

Kraj produkcji: Polska
Kategoria wiekowa:
Kreator
Kreator to niemiecka grupa thrash metalowa powstała w 1982 roku w Essen. Pierwotnie nazywali się Tormentor. Pod obecną nazwą zespół działa od 1984 roku.
 
Kreator został założony przez wokalistę i gitarzystę Mille Petrozzę oraz perkusistę Jurgena „Ventora” Reila. Do pierwszego składu dołączył także basista Rob Fioretti. Wkrótce zmienili nazwę na Tormentor i nagrali dwa dema. Okazało się jednak, że na Węgrzech działa już zespół Tormentor, więc zmienili nazwę na Kreator. W 1985 roku kapela podpisała kontrakt z Noise Records i w zaledwie dziesięć dni został nagrany debiutancki album "Endless Pain". Do składu dołączył gitarzysta Michael Wulf, wcześniej członek Sodom. Odszedł zaledwie po kilku dniach.
 
W nagraniu następnego albumu "Pleasure To Kill" uczestniczył już nowy gitarzysta, Jörg „Tritze” Trzebiatowski. Utwór „Flag of Hate” stał się ich pierwszym hitem, a kapela była jedną z najbardziej obiecujących na europejskiej scenie metalowej. Kreator wkrótce ruszył w pierwszą trasę a rok zamknął wydając EP "Flag of Hate".
 
W 1987 roku zespół wydał jeden ze swoich najlepszych albumów "Terrible Certainty". Zawierał on kolejny hit, „Behind The Mirror”. Popularność zespołu rosła i znalazł on pieniądze, by wydać EP "Out of the Dark … Into the Light".
 
Rok 1988 zaowocował kontraktem z Epic Records. Debiutem Kreatora w tej wytwórni był wydany w 1989 roku i nagrany w Los Angeles album "Extreme Aggression". Zespół wydał pierwsze single i teledyski do utworu tytułowego oraz do "Betrayer". Zespół wybrał się w trasę po USA u boku Suicidal Tendencies.
 
W 1989 roku reżyser Thomas Schadt zrealizował film dokumentalny o Kreatorze, zatytułowany „Thrash Altenessen”. Wkrótce zespół opuścił Tritze. W 1990 roku do zespołu dołączył nowy gitarzysta Frank „Blackfire” Gosdzik (wcześniej w Sodom) i w tym składzie grupa nagrała kolejny album "Coma of Souls". Z tego właśnie albumu pochodzi przebój grupy „People of the Lie”.
 
W latach dziewięćdziesiątych Kreator zaczął eksperymentować z takimi gatunkami jak death metal czy industrial metal. Wynikiem tych poszukiwań był album "Renewal" wydany w 1992 roku. Po nagraniu albumu zespół opuścił basista Rob Fioretti. Zastąpił go Andreas Herz, który jednak nie uczestniczył w żadnym nagraniu zespołu. W 1994 zespół opuścił Reil, a Petrozza został jedynym oryginalnym członkiem kapeli. Reila zastąpił Joe Cangelosi, a Herza Christian Giesler. Pprócz problemów personalnych, zespołowi wygasł kontrakt z Epic Records. Już w nowej wytwórni G.U.N. Records, został nagrany album "Cause for Conflict".
 
W 1996 roku kapelę opuścili Gosdzik i Cangelosi. Zastąpili ich Tommy Vetterli oraz Jurgen Reil, który zdecydował się na powrót. Zespól kontynuował swe brzmieniowe eksperymenty nagrywając albumy "Outcast" i "Endorama".
 
W 2001 roku, z nowym gitarzystą Samim Yli-Sirniö zespół nagrał album "Violent Revolution", który był powrotem do thrash metalu i został gorąco przyjęty zarówno przez krytykę, jak i przez fanów. Trasa koncertowa okazała się olbrzymim sukcesem i pozwoliła kapeli dotrzeć do młodej generacji fanów metalu. w 2003 roku został wydany album koncertowy "Live Kreation" i DVD "Live Kreation: Revisioned Glory". W 2005 roku ukazał się nowy album studyjny "Enemy of God", który był także utrzymany w klasycznym, thrashowym stylu. 
 
Aktualny skład zespołu :
 
Miland Petrozza „Mille” – gitara, wokal (od 1982)
Jürgen Reil „Ventor”– perkusja(1982-1993,od 1997)
Christian Giesler „Speesy” – gitara basowa (od 1994)
Sami Yli-Sirniö – gitara (od 2001)
 
Albumy studyjne :
 
Endless Pain (1985)
Pleasure To Kill (1986)
Terrible Certainty (1987)
Extreme Aggression (1989)
Coma Of Souls (1990)
Renewal (1992)
Cause For Conflict (1995)
Outcast (1997)
Endorama (1999)
Violent Revolution (2001)
Enemy of God (2005)
Hordes of Chaos (2009)

Sprawdź nasze programy

Programy

PRZEGLĄDARKA

poniedziałek - piątek, godz. 17.00

YOUNG STARS

niedziela, godzina 19:00

Oglądaj online