Powrót

Kreuzberg

Kraj produkcji: Polska
Kategoria wiekowa:
Kreuzberg
Kreuzberg to młody zespół rockowy, zafascynowany artystycznym klimatem i wielokulturowością Berlina.
 
Berlin to miasto, które w latach 80. było dla Polaków oknem na świat. Z jednej strony fascynowało wielokulturowością i powiewem wolności, z drugiej, przerażało, o czym – w charakterystyczny dla siebie sposób – śpiewał BIG CYC w Berlinie Zachodnim czy opisywała odnosząca spore sukcesy książka a później film „My, dzieci z dworca Zoo”.
 
Ale do dziś Berlin pozostał miastem o artystycznym charakterze, sprzyjającym indywidualnym poszukiwaniom, pełnym inspiracji, niemalże na rogu każdej ulicy. Zauważył to m.in. David Bowie nagrywając trylogię berlińska, Iggy Pop tworząc „The Idiot”, Nick Cave zakładając The Bad Seeds, zauważyło to także czterech chłopaków z południa Polski : wokalista i autor tekstów Jurand Wójcik znanego z programu „The Voice of Poland” – dla którego duchowość, psychologia i filozofia, są podstawą wewnętrznego istnienia;
gitarzysta Grzegorz HEHUA Palka – który mówi: „Gitara jest moim drugim głosem. Poprzez ten instrument mogę wyszeptać, wykrzyczeć czy wyśpiewać wszystko, czego normalnie nie jestem w stanie powiedzieć. Dzięki gitarze mogę wyrazić siebie”.
Skład zespołu uzupełniają Ziemowit ZIEMO Rybarkiewicz – perkusja i Bartosz BARTBASS Szwed grający na gitarze basowej. Zupełnie przypadkiem w ręce gitarzysty wpadła rock-opera „Berlin” skomponowana przez Lou Reeda, która na długo zapadła w pamięci Grzegorza. Swoimi wrażeniami podzielił się z kolegami z zespołu i razem postanowili odwiedzić to miasto, niegdyś odgrodzone olbrzymim murem, dziś wiejącym wolnością z każdej strony.
 
Tych czterech muzyków, dotarło do miejsca, które zrobiło na nich olbrzymie wrażenie – do dzielnicy KREUZBERG. To district, który od zawsze tętnił życiem, przyciągając młodych, twórczych ludzi, budujących charakter tego miejsca. 
Ta dzielnica fascynuje idealną architekturą, w której miesza się styl secesyjny z industrialnymi miejscami, w których powstały centra sztuki i modne kluby. To musiało mieć wpływ na artystyczny klimat tego miejsca.
Takie kontrasty, naprawdę robią wrażenie, bo pozwalają połączyć tradycję z nowoczesnością i przeszłość z teraźniejszością, stając się artystyczno-wizualną kwintesencją tego miejsca. Ta hipsterska subkultura, to wyznacznik stylu jaki tu dominuje. Po powrocie, tych czterech facetów, już wiedziało, że muszą nazwać się KREUZBERG i wiedziało, że ich muzyka musi mieć w sobie ducha tego miejsca!
 
Krakowskie studio Gorycki & Sznyterman, producent w osobie Jarka Barana, wena twórcza gitarzysty Grzegorza Palki i Juranda Wójcika oraz umiejętności instrumentalne sekcji rytmicznej Bartosza i Ziemowita, musiały dać powalający efekt! 
Dziesięć piosenek, wybranych z kilkudziesięciu powstałych utworów, to kwintesencja tego co grupa chce pokazać szerokiej publiczności: nu-grunge połączony z pop-rockiem, przepełniony wspaniałą melodyką i przyjazną dla ducha harmonią.
 
Na pierwszego singla zespół zdecydował się wypuścić przepiękną balladę zatytułowaną Drzewo nadziei, która zapowiada premierę debiutanckiego albumu.
Jak mówi o piosence wokalista i autor tekstów Jurand Wójcik: „Muszę tu zacytować Franka Zappę: „mówić o muzyce to jak tańczyć o architekturze”. Muzyka po prostu mówi sama za siebie, tak jak obraz, rzeźba czy wiersz. Autor zawsze wie co ma na myśli, ale interpretację pozostawia odbiorcy. I to jest w sztuce piękne”.
Przez pewien czas Nick Cave zamieszkał w tej unikatowej dzielnicy. Jest w niej jeszcze sporo wolnych loftów, w których naprawdę warto się osiedlić. Spieszmy się, bo pierwsze takty Drzewa nadziei wywołają spore nimi zainteresowanie!
 
Krążek pt. „Papierowy Król” miał swoją premierę w maju br. Singiel promujący album to ballada „Drzewo nadziei”, a wszystkie utwory z krążka to kwintesencja wyjątkowego stylu grupy i połączenia nurtów nu-grunge i pop-rocka. Drugim singlem był utwór „Niecierpliwa”, który miał swoją premierę na antenie Radia ESKA w programie „Gorąca 20”. Za produkcję płyty odpowiada Jarek Baran. 
 
Zespół Kreuzberg w ramach ESKA Music Awards 2013 jest nominowany w kategorii Najlepszy Zespół.

Sprawdź nasze programy

Programy

PRZEGLĄDARKA

poniedziałek - piątek, godz. 17.00

YOUNG STARS

niedziela, godzina 19:00

Oglądaj online