Powrót

Leonard Bernstein

Kraj produkcji: Polska
Kategoria wiekowa: b.o.
Leonard Bernstein
Leonard "Lenny" Bernstein urodził się 25 sierpnia 1918 w Lawrence, Massachusetts. Zmarł 14 października 1990 w Nowym Jorku. Amerykański kompozytor, pianista i dyrygent.
Komponował muzykę symfoniczną, kameralną, baletową, filmową i musicale dla Broadwayu. W swej twórczości wykorzystywał szeroko folklor amerykański (pieśni kowbojskie, tańce meksykańskie, jazz). W karierze pomogło mu dwóch artystów - grecki dyrygent Dimitri Mitropoulos i nowojorski kompozytor Aaron Copland. Droga do kariery stanęła przed nim otworem w 1943 roku, kiedy Bernstein musiał zastąpić na podium chorego Brunona Waltera na koncercie w Carnegie Hall. Prowadził programy popularyzatorskie w telewizji, pisał książki i felietony. Przez cały okres swojej kariery na amerykańskiej scenie muzycznej był stale "rozdarty" między obowiązkami dyrygenckimi, a osobistym zamiłowaniem do kompozycji.
Był dyrektorem artystycznym najsłynniejszych amerykańskich orkiestr, a nawet teatrów operowych z Metropolitan Opera na czele. Pisywał piosenki, między innymi dla Franka Sinatry.
Był biseksualny, choć wiele źródeł uznaje go za homoseksualistę. Sam Bernstein określał siebie jako "pół-mężczyznę, pół-kobietę". W latach 1951-1978 jego żoną była Felicia Montealegre Cohn, z którą miał trójkę dzieci.
Na pięć lat przed śmiercią, w roku 1985, przyznano mu nagrodę Grammy Lifetime Achievement. Wcześniej Bernstein aż ośmiokrotnie był uhonorowywany statuetkami Grammy.
Do najważniejszych kompozycji L. Bernsteina należą : 
balety – Fancy Free (1944), Facsimile (1946)
musicale dla Broadwayu – On the Town (1944), Wonderful Town (1952), Trouble in Tahiti (1952), West Side Story (1956), Zwariowana ulica (1953)
symfonie – Jeremiah (1942), Kaddish (1963)
opera - Kandyd (1955).
 

Sprawdź nasze programy

Programy

PRZEGLĄDARKA

poniedziałek - piątek, godz. 17.00

YOUNG STARS

niedziela, godzina 19:00

Oglądaj online