Powrót

Luniz

Kraj produkcji: Polska
Kategoria wiekowa:
Luniz
Luniz - amerykański duet raperski założony w 1993 roku. Jego członkowie to dwaj koledzy ze szkolnej ławki: Numskull (prawdziwe nazwisko Garrick Husbands, ur. 1974 r.) i Yukmouth (prawdziwe nazwisko Jerold Ellis Jr., ur. 1975 r.). Pierwotnie zespół miał się nazywać Luni Tunz, ale nazwę szybko skrócono. Obydwaj artyści pochodzą z Oakland w stanie Kalifornia.

Raperzy zadebiutowali po sześciu latach ciężkiej pracy, gdy gościnnie wystąpili na płycie „Explicit Game” Dru Down'a. Natychmiast zostali zauważeni i odnieśli sukces. W roku 1995 nagrali swój debiutancki album zatytułowany „Operation Stockola”, który zdetronizował króla pop Michaela Jacksona, powodując spadek jego albumu „HIStory” z pierwszego miejsca listy przebojów R&B magazynu Billboard. Na krążku „Operation Stockola” gościnnie zaśpiewał Michael Marshall z legendarnego zespołu Timex Social Club. Motorem tak wielkiego sukcesu stał się singiel „I Got 5 On It”, który jest znany na całym świecie i ma ugruntowaną pozycję wśród innych klasyków hip-hopowych.

Drugi album duetu Luniz zatytułowany „Lunitik Muzik” został wydany w 2007 roku. Dotarł do 34. miejsca listy Billboardu. Wpływ na ten wynik miały zapewne gościnne występy takich sław, jak np. Redman, E-40 lub Too Short. Trzecia płyta grupy Luniz zatytułowana „Silver & Black” została wydana w 2002 roku.

Duet Luniz to dwaj szaleni, pełni sprzeczności artyści łączący komizm z powagą codziennego życia. Odzwierciedleniem tego jest nie tylko ich twórczość, ale również ich image oraz styl bycia. Posługują się własnym, awangardowym, niezrozumiałym dla szerokiej publiczności slangiem. Aby dotrzeć do fanów, dołączyli do płyty „Operation Stockola” słowniczek, który ma przybliżyć odbiorcom język slangowy. Ich teksty koncentrują się na tematyce najbliższej raperom, czyli na narkotykach, pieniądzach, kobietach i na konfliktach z policją.

Od pewnego czasu losy obydwu raperów zaczęły się diametralnie różnić. Yukomouth wydał trzy solowe albumy i wziął udział w licznych projektach oraz współpracował z różnymi artystami, m.in. wspólnie ze Spice 1 i C-Bo utworzył formację Thug Lordz. Założył także własną wytwórnię o nazwie „Smoke-A-Lot”. Natomiast Numskull został w 2008 roku oskarżony o wielokrotne przestępstwa na tle seksualnym, w tym również o gwałt. Jeśli sąd orzeknie o jego winie, grozi mu od 25 lat więzienia do dożywocia. Sam Garrick Husbands utrzymuje, że jest niewinny.

Sprawdź nasze programy

Programy

PRZEGLĄDARKA

poniedziałek - piątek, godz. 17.00

YOUNG STARS

niedziela, godzina 19:00

Oglądaj online