Powrót

Marcelina

Kraj produkcji: Polska
Kategoria wiekowa:
Marcelina
Marcelina to wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, założycielka zespołu i projektu Marcelina. Ukończyła Studia na Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2008 roku zadebiutowała pod pseudonimem Mariija piosenką „There Is No One”, która od razu została wydana na trzech kompilacjach: „RAM Cafe 2” (2008), „Only Pleasure” (2008) i „Muzyka jest z Wenus”(2009).
 
W 2008 roku Marcelina wraz zespołem zajęła 3. miejsce w telewizyjnym show muzycznym „Nowa Generacja” organizowanym przez TV4, gdzie spotkała się ze znakomitymi recenzjami ze strony jury – Janusza Borysewicza, Michała Figurskiego, Katarzyny Kanclerz i Biliany Bakid. Rok później Marcelina zajęła także 3. miejsce w konkursie Coke Live Fresh Noise, w którym nagrodą był koncert na prestiżowym Coke Live Festival w Krakowie.
 
W marcu 2011 roku nakładem EMI Music Poland ukazała się debiutancka płyta Marceliny. Producentem muzycznym płyty jest zespół June z wytwórni Kayax. Artystka na swoim koncie ma ponad 100 koncertów. Marcelina zagrała wiele dużych koncertów, m.in. Open’er Festival w Gdyni – Tent Stage, a także na takich imprezach jak Noc Młodych Zdolnych, na Malcie w Poznaniu, w Stodole w Warszawie, Festiwalu Wrocławski Sound, PandaArt czy Gali Discoveur Europe. Ceni sobie również kontakt z publicznością i magiczny klimat, jaki można uzyskać podczas kameralnych koncertów, dlatego też, obok dużych, festiwalowych koncertów można ją usłyszeć w klubach w całej Polsce.      .
 
W 2012 roku Marcelina otrzymała m.in. nominację do Fryderyków (debiut roku), a także nominację do Nagrody WARTO Gazety Wyborczej, pojawiła się na wyjątkowej płycie June, obok najciekawszych głosów i osobowości muzycznych rynku polskiego. Na płycie zaśpiewały m.in. Katarzyna Nosowska, Aga Zaryan, Ania Dąbrowska, Mika Urbaniak, Urszula Dudziak oraz Marcelina.
 
Utwór „Motyle” pochodzący z debiutanckiej płyty został wykorzystany w reklamie społecznej w Rosji i emitowany w tamtejszej telewizji publicznej.
 
We wrześniu 2012 roku ukazała się płyta Happysad także z gościnnym udziałem Marceliny. Jesienią 2012 roku Marcelina odbyła trasę z Happysad jako gość specjalny ich koncertu.
 
W listopadzie 2012 roku utwór Marceliny „Wroclove” jednogłośnie został wybrany hymnem miasta Wrocław w ogłoszonym konkursie „Kawałek Wrocławia” (zajął 1 miejsce spośród ponad 200 zgłoszeń).
 
W grudniu 2012 roku premierę miała EP „ZNIKAM” (produkcja: June). EP-ka ukazała się w formie trzech wydań digitalnych, dostępnych w dwóch wybranych serwisach: Deezer oraz WiMP oraz w sklepie iTunes. Poszczególne wersje różnią się między sobą specjalnie dedykowanymi remixami premierowych utworów, za których przygotowanie odpowiadają : Last Blush, Yaro i Fat Silent. Marcelina jest autorka tekstów i współkompozytorka wszystkich utworów, a także współreżyserką teledysku „Znikam”.
 
Rok 2013 rozpoczął się od nominacji Marceliny do nagrody CZŁOWIEK ROKU WROCŁAWIA.
 
W marcu 2013 roku Marcelina zagrała pierwsze zagraniczne koncerty – w Paryżu, którym partnerował Instytut Polski.
 
W maju 2013 roku Marcelina znalazła się wśród artystek udzielających się w projekcie „Panny Wyklęte”, co wiąże się z trasą koncertową oraz wydaniem płyty. Za stronę muzyczną odpowiada Darek Malejonek i Maleo Reggae Rockers. Marcelina napisała tekst do utworu „On nie zapomni”, który wraz z utworem Mariki i Kasi Malejonek został wybrany na singiel promujący wydawnictwo. Płyta „Panny Wyklęte” jest jednym z przedsięwzięć projektu Rok Żołnierzy Wyklętych, realizowanego przez Fundację Niepodległości wraz z IPN i Fundacją Ośrodka KARTA.
 
8 października 2013 roku Marcelina nakładem Parlophone Music (Dawne EMI) wydała drugi album „Wschody/Zachody”. Autorska płyta zawiera 10 utworów i bonus track. Za wyjątkiem tekstu do “Łap mnie” autorką tekstu do wszystkich utworów jest Marcelina, która także stworzyła projekt graficzny płyty. Za produkcję odpowiedzialni są Kuba Galiński i Robert Cichy, muzycy współpracujący z czołowymi artystami sceny polskiej, m.in. od lat związani z Anią Dąbrowską. Płyta zawiera wyjątkowy duet z Piotrem Roguckim.

Sprawdź nasze programy

Programy

PRZEGLĄDARKA

poniedziałek - piątek, godz. 17.00

YOUNG STARS

niedziela, godzina 19:00

Oglądaj online