Powrót

Method Man

Kraj produkcji: Polska
Kategoria wiekowa:
Method Man
Method Man (właśc. Clifford Smith) urodził się 1 kwietnia 1971 roku na Long Island, New York. Znany również pod pseudonimami: Methtical, Hott Nikkelz, The MZA, Iron Lung, Ghost Rider, Blazini, Ticalion Stalion, Shakwon oraz Johnny Blaze. Pierwszy kontakt z muzyką Clifford zawdzięcza ojcu, który nauczył go grać na perkusji. Meth uwielbia komiksy, stąd  jego dwie ksywy, mianowicie: Johny Blaze i Ghost Rider. W wieku 15 lat Meth przeszedł na Islam i zmienił imię. Jako nastolatek sprzedawał narkotyki na ulicy. Wspólnie z braćmi z Wu (Rza, Gza i ODB) założył zespół All In Together Now. Jednocześnie Clifford działał jako producent pod pseudonimem The MZA. Ksywa Method Man pochodzi podobno od rodzaju marihuany, która krążyła po Staten Island.

Pierwszy zespół nie istniał zbyt długo, a na jego miejsce powstał wielki WU-TANG CLAN. Pierwsze nagrywki powstawały w domu Rza. Solowy utwór Metha stał się ogromnym hitem i przez wiele tygodni nie schodził ze szczytów amerykańskich list przebojów. Ten kawałek stał się kluczem do wielkiej kariery. Wreszczie Clifford podpisał kontrakt z Def Jam Records w 1994 roku i wydał solowy album, „Tical”. Płyta sprzedała się w ponad milionowym nakładzie i zyskała miano platynowej. Piosenka „All I need”, nagrana z Mary J. Blige, została wyróżniona nagrodą Grammy!

W 1999 roku Meth wydał kolejny krążek „Blackout”, który powstał przy współpracy z jego kuzynem Redman'em. W 1998 roku ukazał się album zatytułowany „Tical 2000: Jugement Day”, na którym znajduje się aż 28 utworów, choć większość z nich to „skity” lub „intra”. Producentem albumu jest sam Meth, jednak wiele utworów zostało wyprodukowanych przez RZA i jego Wu-Elements. Na płycie obok innych MC z Wu, pojawiają się goście tacy jak: Left Eye, Ed Lover, Chris Rock, Janet Jackson, Star & Polite, D’Angelo, Redman.

Rok później pojawił się na rynku album w postaci zbioru dotychczasowych utworów Clifford’a, zremixowanych przez takich artystów jak: The Prodigy („Release Yo’ Delf”), Tricky („Judgement Day”) czy Eric Sermon („How High”). Kolejnym krążkiem, na który fani długo czekali był „Tical 0: The Prequel” - materiał różniący się od dotychczasowych solowych projektów Metha. Producentami płyty byli m.in. P.Diddy i Missy Elliot. 

Method ma w swojej karierze również wątek filmowy – zagrał w „How High” (gdzie występuje z Redman’em), „Soul Plane” (komedia, gdzie gra m.in. Snoop Dogg), „Belly” (z Nas’a i DMX), „Cop Land”, „My Baby’s Daddy” i wiele innych. Użyczył też głosu własnej postaci w grze „Def Jam: Fight for NY”.

Sprawdź nasze programy

Programy

PRZEGLĄDARKA

poniedziałek - piątek, godz. 17.00

YOUNG STARS

niedziela, godzina 19:00

Oglądaj online