Powrót

N.W.A.

Kraj produkcji: Polska
Kategoria wiekowa: b.o.
N.W.A.
N.W.A. to amerykański zespół hip hopowy wykonujący w początkowym okresie działalności muzykę z kategorii electro-hop a następnie gangsta rap. Grupa uznawana jest za pioniera w podgatunkach muzycznych typu west coast hip hop (hip hop z Zachodniego Wybrzeża Stanów Zjednoczonych) oraz wcześniej wspomniany gangsta rap. Nazwa grupy jest sktórtem od Niggaz with Attitudes. Formacja była też znana pod nazwą The World’s Most Dangerous Group i Tha Niggaz in Black.

N.W.A. powstało w 1986 roku. Dwa lata później z zespołu odeszli Arabian Prince oraz The D.O.C.. Po wydaniu albumu „Straight Outta Compton” rozstał się z nimi Ice Cube, wybierając karierę solową. Jednak głównym powodem odejścia był konflikt związany z niesprawiedliwym podziałem pieniędzy otrzymanych za wydaną płytę. N.W.A. i Ice Cube wkroczyli na wojenną ścieżkę i ścierali swoje poglądy w obraźliwych utworach atakując siebie nawzajem. Po nagraniu albumu „Niggaz4Life” (znanemu też jako „Efil4zaggin”) z grupy odszedł Dr. Dre, który podobnie jak Ice Cube był niezadowolony z podziału dochodów. W końcu, w 1991 roku zespół rozpadł się. Muzycy wznowili swoją działalność w 1999 roku, ale na krótko – w jednym utworze „Chin Check”.

Warto w kilku słowach wspomnieć o każdym z muzyków, którzy tworzyli N.W.A: Arabian Prince to raper, który opuścił zespół w 1988 roku, ponieważ głównymi raperami w grupie byli Eazy-E, Ice Cube i MC Ren. The D.O.C. tworzył teksty utworów. Odszedł z zespołu w 1991 roku i z Dr. Dre zaczął karierę w Death Row Records. DJ Yella był turtablistą i DJ'em. Pozostał w zespole do rozpadu pod koniec 1991 roku. Dr. Dre pełnił rolę producenta muzycznego wraz z DJ'em Yella. Okazjonalnie rapował. Miał konflikt z Eazy-E, przez co odszedł z zespołu i zaczął współpracę z wytwórnią Death Row Records w 1991 roku. Eazy-E - był raperem i współzałożycielem wytwórni Ruthless Records. To on odpowiadał za niesprawiedliwy podział pieniędzy, co doprowadziło do spięć z pozostałymi członkami grupy. Po rozpadzie zespołu pozostał w swojej wytwórni do śmierci w 1995 roku. Ice Cube - był raperem i głównym autorem tekstów piosenek. On również opuścił zespół z powodu kłótni o pieniądze pod koniec roku 1989. W 1990 roku nagrał swój debiutancki solowy album. C Ren – również odpowiadał za pisanie tekstów i rapowanie. Pozostał w zespole do rozpadu w 1991 roku.

Sprawdź nasze programy

Programy

PRZEGLĄDARKA

poniedziałek - piątek, godz. 17.00

YOUNG STARS

niedziela, godzina 19:00

Oglądaj online