Powrót

Notorious B.I.G.

Kraj produkcji: Polska
Kategoria wiekowa: b.o.
Notorious B.I.G.
Notorious B.I.G., właściwie Christopher Wallace, urodzony w Bedford-Stuyvesant, Brooklyn, New York. Z uwagi na swoje gabaryty już w dzieciństwie otrzymał przydomek „Big”. W wieku 17 lat rzucił szkołę i zaczął handlować narkotykami. Został aresztowany i przesiedział w więzieniu 9 miesięcy.

Po wyjściu z więzienia nagrał demo pod pseudonimem Biggie Smalls. Taśma trafiła w ręce Dj-a Mister Cee, który wypromował materiał. W marcu 1992 roku Christopher znalazł się w magazynie The Source w kolumnie przeznaczonej dla ambitnych raperów. Zainteresował się nim Sean „Puffy” Combs, z którym Wallace podpisał umowę i stworzyli z Heavy D & The Boyz utwór „A Buncha Niggas”, który wszedł na ich płytę pt. „Blue Funk”. Wkrótce Combs i Biggie odeszli z Uptown i założyli własną wytwórnię Bad Boy Records. Biggie Smalls przyjął pseudonim Notorious B.I.G.

Pierwszy singiel nagrany solo pt. „Juicy/Unbelievable” ukazał się w sierpniu 1994 roku. Singiel osiągnął sukces i dotarł do 27 miejsca w Hot 100 Singles.

14 września 1994 roku Biggie wydał album „Ready To Die”. Krążek zajął 15 miejsce na liście The Billboard 200 i zdobył 4 platyny. Współproducentami płyty byli : Easy Mo Bee, DJ Premier oraz Combs. Na albumie gościnnie zagrali też: Method Man i Diana King.

W 1995 roku artysta zremiksował utwory 112 „Only You” i Total „Can’t You See”. Oba kawałki  weszły do top 20 na listach przebojów. W tym samym roku Biggie został uznany za jednego z najlepszych raperów w branży. Ponownie znalazł się w magazynie The Source i otrzymał nagrody: najlepszego, nowego artysty(solo), najlepszego liryka roku, artysty roku oraz album roku („Ready To Die”).

Biggie wziął udział w potyczkach sceny hip hopowej wschodniego wybrzeża z zachodnim. Wcześniej współpracował z raperem Tupac’iem Shakur’em, z którym wdał się później w konflikt. We wrześniu 1996 roku Shakur został zastrzelony w Las Vegas. Pierwszym podejrzanym był właśnie Biggie, ale był w tym czasie w Nowym Jorku i nagrywał w studiu. Rok później uczestniczył w przyjęciu po ceremonii Soul Train Awards w Los Angeles. W drodze powrotnej z imprezy Biggie został śmiertelnie postrzelony przez nieznanych sprawców. Tej samej nocy zmarł w szpitalu.

Dwa tygodnie po śmierci artysty ukazał się album „Life After Death”, który zyskał ogromne zainteresowanie. Płyta zajęła 1 miejsce na liście The Billboard 200. W grudniu 1999 roku został wydany album „Born Again”, na którym znalazł się zmiksowany oraz wcześniej niepublikowany materiał.

Sprawdź nasze programy

Programy

PRZEGLĄDARKA

poniedziałek - piątek, godz. 17.00

YOUNG STARS

niedziela, godzina 19:00

Oglądaj online