Powrót

Orishas

Kraj produkcji: Polska
Kategoria wiekowa: b.o.
Orishas
Orishas to formacja tworzona obecnie przez trzech kubańskich emigrantów, powstała pod koniec lat 90-ych ubiegłego wieku. 
Spotkali się w Paryżu. Już pierwsze muzyczne próby Kubańczyków zwróciły uwagę dwóch dużych wytwórni płytowych - Sony i EMI. Ostatecznie podpisali kontrakt z EMI i pod ich szyldem wydali swój debiutancki album „A lo Cubano” (1999).
Album odniósł ogromny sukces. Europejscy krytycy rozpływali się w zachwytach, a płyta kubańskich emigrantów była pierwszym hip-hopowym albumem, który osiągnął status platynowej płyty w Hiszpanii (ponad 100 tysięcy sprzedanych płyt). Orishas stało się symbolem rapu en espanol. Podczas długiej trasy promującej album, nie zabrakło występów na najważniejszych imprezach i w największych salach koncertowych Europy (Roskilde, Royal Hall, Lowlands), a krótko potem grupa podbiła Stany Zjednoczone. 
Efektem pierwszego boomu na Orishas była cała seria występów z uznanymi gwiazdami wszelkich gatunków - od Compay’a Segundo, Orquestra Aragón, Van Van po Iggy Pop’a, Cypress Hill, Macy Gracy, Manu Chao czy Deftones. Muzycy tłumaczyli to w ten sposób : „nie zamykamy się na żadne style, łamiemy bariery i granice”.
W grudniu 2000 roku zespół wylądował na Kubie. Dwa oficjalne koncerty, jakie zagrali na rajskiej wyspie, przyciągnęły tysiące młodych Kubańczyków. A na koncert z okazji rocznicy rewolucji kubańskiej przyszło 50 tysięcy ludzi. Na osobistą audiencję zaprosił raperów sam Fidel Castro.
Po przeszło 200 koncertach na całym świecie muzycy wrócili do Francji aby zająć się przygotowaniem kolejnego albumu „A lo Cubano”. W mniej więcej tym samym składzie muzyczno-produkcyjnym, powstala płyta „Emigrante” (2002).
Na początku 2005 roku okazał się trzeci album zespołu „El Kilo”, stylistyką zbliżony do pierwszej płyty. 
 
Skład zespołu :
 
Roldán González Rivero
Hiram Riverí Medina
Yotuel Omar Romero Manzanares

Sprawdź nasze programy

Programy

PRZEGLĄDARKA

poniedziałek - piątek, godz. 17.00

YOUNG STARS

niedziela, godzina 19:00

Oglądaj online