Powrót

Ośka

Kraj produkcji: Polska
Kategoria wiekowa:
Ośka
Ośka jest warszawskim producentem działającym na muzycznej scenie związanej z muzyką hip-hop. Na początku współpracował z raperem Jano, z którym w 1997 r. stworzył zespól OMP. Ośka i Jano nawiązali studyjny kontakt z DJ Voltem, dzięki czemu mogli nagrywać, a potem występować gościnnie na płytach DJ 600 V ("Ogród zwany Eden" na "HipHop Produkcja", gdzie Ośka wykonuje solowy utwór "Po prostu Lato").

W 1998 roku Ośka podjął współpracę z niezależną wytwórnią Asfalt Record, dzięki czemu w grudniu 1998 roku ukazuje się płyta "OMP - Wilanów... zobacz różnicę". W międzyczasie Ośka organizuje własne małe studio, w którym były nagrywane wokale na płyty Asfalt, a także na niektóre tytuły dominującej wówczas wytwórni RRX (między innymi składanka "Hip Hop Raport w Najlepszym Wykonaniu"). W 1999 roku nakładem Asfalt Records zostaje wydana pierwsza polska HipHopowa płyta winylowa. W tym samym roku Ośka wydaje pierwszą autorską płytę producencką. Drugi album Ośki pt. „Dobra oferta” ukazał się w 2000 roku. W międzyczasie nagrywa płytę z białostockim raperem KOMA (z grupy PWRD), a w marcu 2001, po długim okresie produkcji, wychodzi "Kompilacja 2".

W 2001 roku Ośka tworzy z Onarem nowy projekt i zmieniają wytwórnie na niezależne wydawnictwo RRX. Efektem jest pierwsza wspólna płyta "Onar i Ośka – Superelaks", która sprzedała się w nakładzie 9 tys. egzemplarzy. Najbardziej znanym utworem grupy, do którego nakręcono teledysk, jest "Od lat". Przez wiele tygodni królowała na listach przebojów. W roku 2003 Ośka i Onar podjęli współpracę z wytwórnią Warner Music. W marcu 2003 ukazał się kolejny album zatytułowany "Wszystko co mogę mieć", z charakterystycznymi dla Ośki, ciekawie zaaranżowanymi i lekkimi bitami. Utwór "Klubing" z płyty bardzo długo był na pierwszym miejscu na polskiej liście MTV. Następnie Ośka wziął udział w projekcie HaKa, którego efektem była płyta o tym samym tytule, wydana w 2003 roku. "Platynowe Sombrero" z tego krążka gościł na telewizyjnych i radiowych listach przebojów.

Na początku 2004 r. Ośka rozpoczął pracę nad wspólną płytą z Arekcore (z hardcore'owej grupy AmetriA) i DeMonique (z zespołu Dive3D). Album był nowością na polskim rynku, muzycznie nawiązywał do klimatu płyt amerykańskiego artysty Everlasta. Pod koniec roku 2004 Ośka wydał trzecią z kolei autorską składankę, na której można usłyszeć polskich czołowych raperów (Tede, Numer Raz, Mes, Pezet, Borixon, Onar, Teka, Stasiak oraz wielu innych).

Sprawdź nasze programy

Programy

PRZEGLĄDARKA

poniedziałek - piątek, godz. 17.00

YOUNG STARS

niedziela, godzina 19:00

Oglądaj online