Powrót

Ryan Adams

Kraj produkcji: Polska
Kategoria wiekowa:
Ryan Adams
David Ryan Adams urodził się w 1974 roku w Jacksonville, w Północnej Karolinie (NC). 
Mając 15 lat, zaczął komponować piosenki. Rok później miał już własny zespół - Patty Duke Syndrome. Kiedy Patty Duke Syndrome zaczął być zauważany, Adams przeniósł się do Raleigh (NC). Wtedy też zapragnął tworzyć piosenki bardziej melodyjne, w których mógłby dać upust swojej fascynacji country i popem. Jak się okazało, nie mógł swego marzenia spełnić w Patty Duke Syndrome i założył formację Whiskeytown z gitarzystą Philem Wandscherem i skrzypaczką Caitlin Cary oraz basistą Stevem Grothmanem i perkusistą Erikiem „Skillet” Gilmorem. 
Płytę krytycy przyjęli dobrze. Pisali nawet, że Whiskeytown może być dla country niczym Nirvana dla grunge’u. Być może tak by się właśnie stało, gdyby nie turbulencje personalne w grupie. Po wydaniu kolejnego krążka, „Stranger’s Almanac”, nie było już w zespole nikogo poza Adamsem i Wandscherem. Cary wkrótce wróciła, ale z kolei z zespołem pożegnał się Wandscher. Przez kolejne dwa lata skład zespołu często się zmieniał. Sukcesu nie udało się osiągnąć i w 1999 roku, po ukazaniu się albumu „Pneumonia”, grupa przestała istnieć.
Adams postanowił wówczas rozpocząć karierę solową. Po akustycznej trasie, przyjechał do Nashville i tamtejszym w studiu zarejestrował piosenki na swoją debiutancką płytę „Heartbreaker”. Drugi album Ryana nosił tytuł „Gold”. Tuż po tragedii z 11 września 2001 roku, pochodząca z niego kompozycja „New York, New York” była bardzo często grana przez rozgłośnie radiowe w całej Ameryce. W 2002 roku ukazał się kolejny album „Demolition”.
Następny album zatytułowany był „Rock N Roll”. Płyta której producentem jest James Barber, została nagrana w Stratosphere Studios w Nowym Jorku. Album przyniósł solidną porcję melodyjnego, gitarowego rocka. Na perkusji gra Johnny T. Yerington, a gościnnie pojawiają się Melissa Auf der Maur (eks-Smashing Pumpkins), Billie Joe Armstrong z Green Day i Parker Posey.
W 2005 roku artysta zapowiedział trzy płyty. Pierwsza, „Cold Roses”, pojawiła się na rynku w kwietniu. Na potrzeby dwupłytowego wydawnictwa artysta powołał grupę The Cardinals, w skład której, obok niego samego, wchodzą gitarzyści J.P. Bowersock i Cindy Cashdollar, perkusista Brad Pemberton oraz basistka Catherine Popper. Gościnnie w dwóch piosenkach („Cold Roses” i „Let It Ride”) pojawia się Rachael Yamagata. Następnie pojawiły się „September” (latem) i „29” (jesienią). Tę drugą płytę produkował Ethan Johns, długoletni współpracownik Ryana.

Sprawdź nasze programy

Programy

PRZEGLĄDARKA

poniedziałek - piątek, godz. 17.00

YOUNG STARS

niedziela, godzina 19:00

Oglądaj online