Powrót

Sergio Mendes

Kraj produkcji: Polska
Kategoria wiekowa: b.o.
Sergio Mendes
Sérgio Santos Mendes urodził się 11 lutego 1941 roku w Nitrói w Brazylii. Jest on brazylijskim muzykiem, specjalizującym się w klimatach samby oraz bossa novy. W rodzinnym mieście ukończył konserwatorium muzyczne. W planach na przyszłość, widział siebie jako pianistę klasycznego.
Jego początkowe marzenia przerodziły się jednak w miłość do jazzu i z końcem lat pięćdziesiątych rozpoczął grę w nocnych klubach, które szybko zdominowała samba i bossa nova.

Wraz ze swoim zespołem noszącym nazwę „Sexteto Bossa Rio” na początku 1961 roku wydał świetnie sprzedającą się płytę- „Dance Moderno” i wyruszył w trasę koncertową po Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Uznawany przez środowisko, zaczął nagrywać numery wraz z Cannonballem Adderleyem i Herbie Mannem.

Trzy lata później przeniósł się na stałe do USA, gdzie stworzył grupę Brasil ’66 oraz wydał dwie płyty. Pierwsza z nich, nie odniosła jednak planowanego sukcesu. Wyciągając wnioski, Mendes zamienił wokalistkę z Brazylijki Wandy Sa na Amerykankę Lani Hall, która mimo iż nie znała języka portugalskiego uczyła się tekstów fonetycznie. Jego posunięcie okazało się fantastycznym rozwiązaniem na dotychczasowe niepowodzenia - zespół wydał płytę „ Sérgio Mendes and Brasil’66”, z utworem „ Mas Que Nada”, która szybko zyskała status platynowej.

Koniec lat 60 to zdecydowanie triumf Mendesa na listach przebojów, oraz udział jego kompozycji na przeróżnych ścieżkach dźwiękowych.Kolejne lata to podbój Japonii oraz Ameryki Południowej, gdzie stał się jednym z bardziej znaczących nazwisk na scenie muzyki rozrywkowej. W 1983 roku powrócił na listy USA, kawałkiem „ Never Let You go”, który okazał się być jego największym dziełem muzycznym.

W 1992 otrzymał Grammy, dzięki albumowi „Brasileiro”.

Natomiast w 2006 roku zaczął nagrywać kawałki z muzykami z nurtu Neo-Soulu jak i hip-hopu, między innymi z Will.i.am z The Black Eyed Peas.W swoim dorobku artystycznym Sérgio Mendes ma 35 albumów, z czego ostatni, wydany w 2008 roku, zatytułowany „Encanto”.

Sprawdź nasze programy

Programy

PRZEGLĄDARKA

poniedziałek - piątek, godz. 17.00

YOUNG STARS

niedziela, godzina 19:00

Oglądaj online