Powrót

Ten Years After

Kraj produkcji: Polska
Kategoria wiekowa: b.o.
Ten Years After

Ten Years After to jeden z czołowych brytyjskich zespołów blues-rockowych popularnych na przełomie lat 60. i 70.

Członkowie zespołu to:

* Alvin Lee - gitara, śpiew
* Leo Lyons - bas
* Chuck Churchill - keyboard
* Ric Lee - perkusja

Zespół został założony w 1967 roku. Niedługo po tym dostał zaproszenie by grać na Windsor Jazz Festival, co zaowocowało kontraktem z Deram - pochodną wytwórni Decca.

Po odbyciu tournée w Skandynawii i Stanach Zjednoczonych, grupa wydała drugi album Undead, który zawierał niezapomniane I’m Going Home. W 1969 pojawili się na Newport Jazz Festival, pierwszym festiwalu, na który zostały zaproszone zespoły rockowe. W sierpniu Ten Years After wystąpiło w przełomowym dla siebie Festiwalu Woodstock, prezentując prawie dziesięciominutową interpretację I’m Going Home, która była kluczową w później wydanym filmie i ścieżce dźwiękowej.

W 1970 Ten Years After wydał Love Like a Man, swój pierwszy singel w Wielkiej Brytanii.

W 1971 zespół wydał album A Space In Time, zawierający przebój, I’d Love To Change The World(Chciałbym zmienić świat), który stał się równocześnie hymnem hipisów protestujących przeciwko wojnie w Wietnamie i kapitalizmowi. To był okres rozkwitu dla zespołu: na początku ich dwunastej trasy koncertowej grali dla 20-tysięcznej publiczności w wyprzedanym wiele dni wcześniej Madison Square Garden.Do legendy przeszły też koncerty w słynnej Fillmore East w San Francisco wydane na płycie live.

Druga połowa 1973 roku przyniosła wiele pomniejszych projektów i kłótnie w zespole.W roku tym wydano jednak wspaniały dwupłytowy album zatytułowany ” Recorded Live” z koncertów w Amsterdamie i Frankfurcie. Uchodzi za jeden z najlepszych albumów koncertowych wszechczasów ( obok ” Made In Japan”- Deep Purple) . Kompozycje ” Help Me”, ” J Can’t Keep From Crying Sometimes” to perły w kanonie rocka. Do legendy przeszedł też „Hobbit” z genialnym solo na perkusji ! Grupa w 1974 wydała album Positive Vibrations -mniej udany album . Po ostatniej (28) trasie koncertowej w USA zespół rozpadł się.

Ten Years After zjednoczył się ponownie w 1983, odbywając trasę koncertową w Wielkiej Brytanii, grając kilka koncertów w USA w 1988 i wydając jeden album About Time (1989).

Obecnie zespół działa i koncertuje, ale bez najważniejszego członka, Alvina Lee.

Sprawdź nasze programy

Programy

PRZEGLĄDARKA

poniedziałek - piątek, godz. 17.00

YOUNG STARS

niedziela, godzina 19:00

Oglądaj online