Powrót

The Sugarhill Gang

Kraj produkcji: Polska
Kategoria wiekowa: b.o.
The Sugarhill Gang
The Sugarhill Gang - nowojorski zespół hip-hopowy powstały w 1979 roku w dzielnicy Bronx.
Założycielami i członkami zespołu są: Michael Wright, Big Bank Hank oraz Master Gee.

Muzycy stali się znani na całym świecie dzięki numerowi „Rapper’s Delight”. Był to pierwszy hip-hopowy singiel, który dostał się na „Top 40”.
Singiel ten sprzedał się w ponad 8 milionach kopii, dzięki czemu kilkukrotnie pokrył się platyną i zyskał miano radiowego hitu roku 1979.
Fragment tego utworu wykorzystali w swoim nagraniu „Triple Trouble” Beastie Boys, za co zespół The Sugarhill pozwał ich do sądu.
Kawałek ten zawiera nielegalnie ściągnięta linię melodyczną z utworu „Good Times”, należącego do zespołu Chic.
Przez wielu wymieniani są, obok Koola DJ Herca, DJ Hollywooda, Kurtisa Blow, Eddiego Cheeba, "Love Bug" Starskiego, GrandMastera Flasha, Africa Bambaataa, i Runa DMC, jako pionierzy hip-hopu.
Swoją popularność zawdzięczają prezenterce radiowej, która zafascynowana ich twórczością, zaczęła puszczać ich piosenki na antenie radia. Nie zyskali jednak uznania w środowisku hip-hopowym, które oskarżyło The Sugarhill Gang o komercję.
Pomimo wydania kilku dobrych kawałków, jak np. „Apache” i „Eighth Wonder”, nigdy nie udało im się powtórzyć sukcesu „Rapper’s Delight”.

To właśnie od tej formacji wywodzi się się nazwa „hip-hop”. W jednym ze swoich kawałków muzycy zrymowali „to the hip-hop the hippy hippy hippy hop and you don't stop”.
Od tego momentu hip-hop stał się nazwą subkultury.

Sprawdź nasze programy

Programy

PRZEGLĄDARKA

poniedziałek - piątek, godz. 17.00

YOUNG STARS

niedziela, godzina 19:00

Oglądaj online