Powrót

Thelonious Monk

Kraj produkcji: Polska
Kategoria wiekowa: b.o.
Thelonious Monk
Thelonious Sphere Monk - amerykański pianista jazzowy, kompozytor, urodzony w 1917 roku. Znany ze stylu improwizacji, przyczynił się do znacznego poszerzenia repertuaru jazzowych standardów.

Monk zaczął grać na pianinie w wieku sześciu lat. Przez pewien czas grał na kościelnych organach. Jako nastolatek zaczął zarabiać grając muzykę jazzową. Pierwsze studyjne nagranie Monka, z kwartetem Colemana Hawkinsa, odbyło się w 1944 roku.

Pierwsze nagrania Monka jako lidera zespołu pochodzą z roku 1947, i przyczyniły się do powstania albumu "Genius of Modern Music, Vol. 1". W tym samym roku Monk ożenił się z Nellie Smith. Mieli dwójkę dzieci, córkę i syna, syn został perkusistą jazzowym. W 1951 roku policja przeszukała samochód Monka, znajdując narkotyki. Monkowi policja odebrała dokument uprawniający go do grania w klubach gdzie sprzedawano alkohol. Wczesne lata pięćdziesiąte Monk poświęcił na komponowanie, nagrywanie i wykonywanie muzyki w teatrach. Zakończył karierę na początku lat siedemdziesiątych, ostatnie nagranie ukończył w listopadzie w 1971 roku.

Monk umarł w 1982 roku, jego twórczość została odkryta i doceniona przez szerszą publiczność właśnie dopiero po jego śmierci.

W swoim dorobku ma około 30 albumów, i niezliczone występy gościnne.

Sprawdź nasze programy

Programy

PRZEGLĄDARKA

poniedziałek - piątek, godz. 17.00

YOUNG STARS

niedziela, godzina 19:00

Oglądaj online