Powrót

Vladimir Horowitz

Kraj produkcji: Polska
Kategoria wiekowa: b.o.
Vladimir Horowitz
Vladimir Horowitz urodził się 1 października 1903 roku w Berdyczowie. Zmarł 5 listopada 1989 roku. Był jednym z najsłynniejszych pianistów klasycznych w historii.
Konserwatorium Kijowskie ukończył w 1921 roku. Wśród jego profesorów byli W. Puchalski, S. Tarnowski oraz F. Blumenfeld.
W roku 1925 roku wyemigrował do Europy Zachodniej. Od 1928 roku mieszkał w Stanach Zjednoczonych, gdzie w 1944 roku  dostał obywatelstwo. W 1933 roku wziął ślub z Vandą Toscanini, córką znakomitego dyrygenta Arturo Toscaniniego. 
Posiadał niewiarygodnie obszerny repertuar. Jego gra nacechowana była prawdziwą wirtuozerią, ekspresją oraz fenomenalną techniką. 
Horowitz był jednym z pierwszych współczesnych muzyków, którzy zwrócili swoją uwagę na zapomnianą twórczość kompozytorską Muzio Clementiego. W latach 50-ych powstały pierwsze nagrania sonat fortepianowych tego kompozytora, dokonane przez Horowitza.
Stosunki Horowitza z władzą radziecką były niezwykle dramatyczne. Po wyemigrowaniu wielokrotnie mu grożono. W radzieckich obozach koncentracyjnych w latach trzydziestych zginęli brat i ojciec Horowitza. Dopiero w 1986 roku, po ponad sześćdziesięciu latach przerwy, Horowitz odwiedził ZSRR, grając recitale w Moskwie i Leningradzie.
Pod koniec życia Władimir Horowitz otrzymał najwyższe odznaczenie USA – Medal Wolności. W 1989 roku został pośmiertnie uhonorowany Narodowym Medalem Sztuki.
Od 1995 roku w Kijowie regularnie są organizowane międzynarodowe konkursy pianistów im. V. Horowitza.

Sprawdź nasze programy

Programy

PRZEGLĄDARKA

poniedziałek - piątek, godz. 17.00

YOUNG STARS

niedziela, godzina 19:00

Oglądaj online