Powrót

Wiley

Kraj produkcji: Polska
Kategoria wiekowa:
Wiley
W rzeczywistości nazywa się Richard Kylea Cowie, a Wiley to jego muzyczny pseudonim, choć znany jest również jako Eskiboy. Urodził się 19 stycznia 1979 roku w dzielnicy Bow we wschodnim Londynie. Jest jednym z najbardziej popularnych i charakterystycznych brytyjskich raperów, ale także producentem muzycznym, DJ-em i właścicielem wytwórni muzycznej.

Swoją przygodę zaczynał jak MC na imprezach drumbassowych. Pod koniec latach 90-tych był członkiem formacji Pay As You Go. Jest jednym z założycieli grupy Roll Deep, którą tworzyli także Skepta i Dizzee Rascal. To właśnie z tym składem otrzymał nominację do prestiżowej nagrody muzycznej MOBO.

Najbardziej znany jest jednak jako pionier gatunku Grime, ( łączącego hip-hop, dubstep, reggae ) który on sam określa też jako eskibeat. Niektórzy krytycy uznają go wręcz za twórcę tego gatunku.

Karierę solową rozpoczął w roku 2004 wydając krążek "Treddin' On Thin Ice". Dwa lata później nagrał album "Da 2nd Phaze", a w kolejnym roku światło dzienne ujrzało wydawnictwo "Playtime Is Over". Wielki komercyjny sukces przyniósł mu kawałek "Wearing my Rolex", który trafił na wydaną w 2008 roku płytę "Grime Wave". Singiel dotarł do drugiego miejsca brytyjskiej listy przebojów i był to wówczas najwyżej notowany utwór wykonawcy związanego ze sceną Grime. Artysta na swoim koncie ma mnóstwo instrumentalnych utworów wydanych m.in. na płytach winylowych.

15 lutego 2009 roku muzyk wystąpił podczas imprezy charytatywnej w Warszawie. Był to jego pierwszy koncert w naszym kraju.

Sprawdź nasze programy

Programy

PRZEGLĄDARKA

poniedziałek - piątek, godz. 17.00

YOUNG STARS

niedziela, godzina 19:00

Oglądaj online