Powrót

Zdzisława Donat

Kraj produkcji: Polska
Kategoria wiekowa: b.o.
Zdzisława Donat
Zdzisława Donat urodziła się 4 lipca 1936 w Poznaniu. To polska śpiewaczka operowa światowej sławy (sopran koloraturowy). Obecnie jest profesorem warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina.
Artystka pochodzi z rodziny o tradycjach muzycznych. Z wykształcenia jest inżynierem optykiem (Politechnika Warszawska). Przez dwa lata wykonywała wyuczony zawód,
równolegle kształcąc się w Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Warszawie u prof. Zofii Brégy, która ukształtowała jej głos i nakierowała repertuarowo. 
Karierę rozpoczęła w Centralnym Zespole Artystycznym Wojska Polskiego. W latach 60. solistka Teatru Wielkiego w Poznaniu. Laureatka Międzynarodowego Konkursu Śpiewaczego w Tuluzie w 1967 roku. W latach 70. i 80. solistka Teatru Wielkiego w Warszawie.
Międzynarodową karierę muzyczną otwarło jej na początku lat 70. zaproszenie przez niemieckiego dyrektora i reżysera Kurta Pscherera do monachijskiego Staatstheater am Gärtner Platz. Od tego czasu przez następne kilkanaście lat artystka stale współpracowała z szeregiem teatrów niemieckich dzieląc swoje występy sceniczne pomiędzy Niemcy i Polskę. Równolegle występowała gościnnie w najważniejszych teatrach Europy (m.in. Wiener Staatsoper, londyńska Covent Garden, Opera Paryska). Była pierwszą Polką po II wojnie światowej, która wystąpiła w mediolańskiej La Scali (partia Ognia w operze Maurice'a Ravela "Dziecko i czary"). Dwukrotnie zapraszano ją do nowojorskiej Metropolitan Opera. 
W bogatym repertuarze Zdzisławy Donat szczególne miejsce zajmują role w operach Wolfganga Amadeusza Mozarta. Przez lata była niedoścignioną w świecie Królową Nocy w "Czarodziejskim flecie", śpiewając tę partię także w Nowym Jorku. Występowała też jako Konstancja we wczesnej operze Mozarta "Uprowadzenie z seraju". Występowała w roli tytułowej opery Gaetano Donizettiego "Łucja z Lammermooru". Zasłynęła też rolą tytułową w operze Vincenzo Belliniego "Lunatyczka". Krytyka podkreślała jej talent aktorski. Po występach w tytułowej roli Violetty w operze Giuseppe Verdiego "Traviata" w Monachium porównywano jej grę do Grety Garbo w filmie "Dama kameliowa". Śpiewała też w dramacie muzycznym Richarda Wagnera "Zygfryd" i w operze Nikołaja Rimskiego-Korsakowa "Złoty kogucik". Popisową rolą Zdzisławy Donat w repertuarze polskim była Ewa w operze Stanisława Moniuszki "Hrabina". 
Działalność pedagogiczną rozpoczęła w Akademii Muzycznej w Krakowie. Obecnie prowadzi klasę śpiewu w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Sprawdź nasze programy

Programy

PRZEGLĄDARKA

poniedziałek - piątek, godz. 17.00

YOUNG STARS

niedziela, godzina 19:00

Oglądaj online