„Dawca Pamięci” w kinach od piątku, 22 sierpnia. Czy możliwe jest życie bez miłości, pamięci i kolorów?

20/08/2014 13:27
Już w najbliższy piątek, 22 sierpnia, na ekrany kin wejdzie film „Dawca Pamięci”. A już od dziś, 20 sierpnia, w polskich księgarniach można kupić bestsellerową powieść Lois Lowry pt. „Dawca”, na podstawie której powstał scenariusz.


Wydana w 1993 roku powieść science-fiction „Dawca” autorstwa Lois Lowry była bestsellerem. Rozeszła się w ponad 10 milionach egzemplarzy. Zyskała nie tylko liczne grono fanów na całym świecie, trafiła także do kanonu lektur w amerykańskich szkołach. Jak opowiada autorka, inspiracją do napisania „Dawcy" stał się dla niej jej ojciec, który zapadał na starczą demencję. Lowry uświadomiło to, jak ważna jest pamięć i jak łatwo nią manipulować. Właśnie te refleksje stały się kanwą jej książki.

Pomysł realizacji filmu na motywach powieści narodził się ponad 20 lat temu w głowie Jeffa Bridgesa. Aktor i producent szukał materiału, który mógłby posłużyć za kanwę filmu z udziałem jego ojca Lloyda. Pewnego dnia przeczytał „Dawcę”. Książka wydała mu się idealna. Za pomocą domowej kamery i ze swoim ojcem w roli Dawcy nakręcił roboczy filmik, na premierę kinowej wersji przyszło mu jednak poczekać aż do dziś. Nie spełnił swojego marzenia realizacji filmu z ojcem - Lloyd Bridges zmarł w 1998 roku. W Dawcę Jeff Bridges wcielił się sam.

Akcja filmowej opowieści, którą będzie można oglądać w polskich kinach już od najbliższego piątku, 22 sierpnia, toczy się w idealnym świecie przyszłości, w którym nie istnieją cierpienie, ból i wojny. Ludzkość płaci jednak za to pewną cenę. Zapomniano, czym są miłość, pamięć, kolory i podejmowanie wyborów. Jeden z mieszkańców tego idealnego świata, nastoletni Jonas (Brenton Thwaites), nieoczekiwanie wytypowany zostaje jako kandydat na Odbiorcę Wspomnień – jedyną osobę w społeczności, która przechowuje pamięć o dawnych czasach. W szkoleniu pomaga mu tajemniczy mężczyzna, nazywany Dawcą Pamięci (Jeff Bridges). W trakcie nauki Jonas odkryje wstrząsający sekret z przeszłości, który zburzy mozolnie budowany ład świata i ściągnie na niego i jego najbliższych wielkie niebezpieczeństwo.

W filmie wystąpiły ikony Hollywood – wielokrotni zdobywcy Oscarów i Złotych Globów – Meryl Streep i Jeff Bridges. W obsadzie znaleźli się też była żona Toma Cruise’a Katie Holmes, piosenkarka Taylor Swift, gwiazdor „Czystej krwi” – Alexander Skarsgård oraz para kinowych przystojniaków – Cameron Monaghan i Brenton Thwaites. Reżyseria: Phillip Noyce

Eska TV objęła film patronatem medialnym.


Ostatnio dodane video

Playlisty

Możesz Obejrzeć też

Sonda

Co jest lepsze?
Sonda #najlepszyprogram
  • Morze
  • Góry

Sprawdź nasze programy

Programy

PRZEGLĄDARKA

poniedziałek - piątek, godz. 17.00

YOUNG STARS

niedziela, godzina 19:00

Oglądaj online